Tarım şehri değiliz tepkisi

Şehir Plancıları Odası Aydın İl Temsilciliği üyeleri, ortaklaşa hazırladıkları çalışmada Aydın, Denizli ve Muğla illerini kapsayan ve 2025 yılına kadar geçerli olan 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planında Aydın'ın gelişimi açısından birçok eksik bulunduğunu savundu.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ihaleyle özel bir planlama şirketine hazırlatılan çevre düzeni planı, geçen ay Bakanlık Müsteşarı Hasan Zuhuri Sarıkaya başkanlığında düzenlenen geniş katılımlı bir toplantıyla kamuoyuna tanıtılmıştı. Planda Denizli'nin sanayi, Muğla'nın turizm, Aydın'ın ise tarım bölgesi olarak belirlendiğini hatırlatan uzmanlar, bunun Aydın'ın tamamını tarım SİT alanı ilan etme anlamı taşıdığını savunuyor. Aydın'ın ülkenin önemli tarım arazilerine sahip olduğuna işaret eden şehir plancıları, gelişen nüfus çerçevesinde sanayi alanlarına ve ürünleri işleyecek tarım sanayisi merkezlerine de ihtiyaç duyulacağına dikkat çekiyor.
Plan çerçevesinde Aydın'da yedi tane organize sanayi bölgesi (OSB) öngörüldüğünü hatırlatan Şehir Plancıları Odası Aydın İl Temsilcisi Cemil İşler, halen il genelinde yedi OSB bulunduğunun altını çizdi. Böyle olunca planın mevcut durumu koruma amaçlı olarak hazırlandığının anlaşıldığını iddia eden İşler, "2025 yılının hedeflendiği planda, sadece mevcut OSB'lerden bahsetmeyi ve 18 yıl içinde yeni OSB'lerin açılmayacağını söylemeyi olumlu karşılayamayız. Bir gelişme planı hazırlanıyorsa, yeni sanayi bölgeleri de yer almalıdır. Tarım sanayisi işletmeleri olduğu takdirde tarım ürünlerini korumak mümkün olur. Böylece gelir elde eden çiftçilerimiz ayakta kalır. Tutup Aydın'ı tamamen tarım alanı olarak ilan etmek olumlu bir yaklaşım değildir. Aydın tarım ürünlerini yetiştiriyor ama işleyemiyor. Bu makus talihimizi yenebilmek için planda mutlaka yeni OSB'ler yer almalıdır" dedi.
Şehrin planlanmasında önceliğin il genel meclislerinde olması gerektiğinin adını çizen oda üyeleri de hazırlanan planla bütün yetkilerin Ankara'ya devredildiği savundu. Ankara'dan gönderilen bilgilerle bir şehrin geleceğinin belirlenmesinin yanlış olduğunu dile getiren plancılar, yerel yönetimlerin şehrin problemlerini daha iyi teşhis edebildiğini vurguladı. İl genel meclislerinin, problemlere hızlı bir şekilde müdahale edilmesi için kurulduğunu belirten oda üyeleri, şu açıklamayı yaptı: "Bu meclisler, problemlerin yerinde çözülmesi ve konuların Ankara'ya taşınmaması için kuruldu ama bu planda yetkilerin tekrar Ankara'ya geçmesi gündemde. Bunu göre fabrika kurmak isteyen bir kişi, işini Ankara'da halletmek zorunda kalacak. Orada geçmişte olduğu gibi odacılarla, kapıcılarla muhatap olacak."

Haber Ekspres – 24.01.2007