Tariş’in binasına okul yerleşecek

Bir süre önce Germencik'e taşınan Alsancak'taki İncir İşletmesi, Bilgetürk Özel Akşam Lisesi'ne kiralandı

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır – 03.09.2008)

İncir İşletme Tesisleri'ni, Aydın'ın Germencik ilçesinde yeni kurulan fabrikaya taşıyan Tariş İncir Birliği, Alsancak'taki incir işletmesini Bilgetürk Özel Akşam Lisesi'ne kiraladı. Tariş İncir Birliği Başkanı Hüseyin Karazor, verdikleri ilana, alanın depo, disko gibi kullanım teklifleri geldiğini, ancak eğitim kurumuna dönüşmesi fikrini desteklediklerini belirtti. Karazor, "Kurulduğu yıllardan bu yana Türk çiftçisinin aydınlanmasına katkıda bulunan Tariş, insanımızın aydınlanması için projeye destek verdi. Burada eğitimini tamamlayacak insanlar, umarız ülkemizin aydınlanmasında önemli görevler üstlenirler" dedi.

1300 METREKARE
Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri (TSKB), ayakta kalma savaşı verirken, her yolu deniyor. Sahip oldukları fazla kadroları işten çıkarma, eski üretim tesislerini modernleştirme yoluna giden birlikler, gayrimenkullerini değerlendirmek için farklı yollar deniyor. Bağlı 4 birliğiyle birlikte İzmir'in en kıymetli semtlerinde sahip olduğu arazileri değerlendirmek için nazım imar planının kesinleşmesini bekleyen Tariş'te İncir Birliği, bir ilke imza atarak Alsancak'taki İncir İşletmesi'nin İdari Bölümü'nü Bilgetürk Eğitim Kurumları'na kiraladı. 650 metrekare taban üzerinde 2 kattan, toplam 1300 metrekare kullanım alanına sahip binada, İzmir'in 3. özel akşam lisesi hizmet verecek.
Tariş İncir Birliği Başkanı Hüseyin Karazor, "Eskidji başta olmak internet ortamında ve gazetelere ilan vererek, birliğe ait gayrimenkulün değerlendirmesi için kiracı arayışına girdik. Bar olarak değerlendirmek isteyen, disko yapalım diyen çıktı. Depo olarak kullanmak isteyen oldu. 'Hayır' dedik. Eğitim kurumundan gelen teklifi büyük bir sevinçle kabul ettik."

Diploma, Milli Eğitim onaylı
Tariş İncir İşletmesi'ni kiralayan Bilgetürk Eğitim Kurumları Kurucusu Bekir Kocagöz ise 18 derslikli akşam lisesinde 300 öğrencinin eğitim göreceğini söyledi. Kiralama sözleşmesinin 2 artı 2 olmak üzere, 4 yıl olduğunu kaydeden Kocagöz, "Herhangi bir nedenle eğitimini yarım bırakan, çalışan, her yaştan insanımızın eğitim alacağı İzmir'in 3. özel akşam lisesi, hemen hizmet vermeye başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının uygulanacağı Bilgetürk Akşam Lisesi'nin diplomaları, MEB onaylı olacak" dedi.