Tarihin yaşatılması için gün sayılıyor

Kemeraltı ile Kadifekale arasının yenileme alanı ilan edilmesi için gözler Ankara’da. Antik tiyatroyu toprak altından, tarihi binaları da yıkılmaktan kurtaracak kararın seçime kadar çıkması bekleniyor

UTKU BOLULU İzmir Milliyet Ege – 05.06.2007{nomultithumb}

İzmir’de tarihin göz göre göre yok olmaması için geçtiğimiz günlerde önemli bir girişimde bulunuldu. Önce Konak Belediyesi, Kemeraltı ile Kadifekale arasındaki tarih zengini 270 hektarlık bölgeyi ''yenileme alanı'' olarak belirledi. Ardından Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte hükümetin kapısı çalındı. Buranın da İstanbul’un Tarlabaşı ve Süleymaniye semtlerinde uygulanan yasanın kapsamına alınması istendi.
Nisan ayında yapılan bu başvurunun ardından bölgeye ait tapu kayıtları ve istenen tüm belgeler Ankara’ya gönderildi. Bakanlar Kurulu’nun 22 Temmuz’daki genel seçim öncesinde kritik karara imza atmasının beklendiği belirtildi. Böylece yerel yönetimlerin başta kamulaştırma olmak üzere yetkileri artacak. Tarihi ve kültürel yapıların yenilenmesi çalışmaları geçmişe göre çok kolaylaşacak, hız kazanacak.

Türkiye’nin en kapsamlı çalışması
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tarihi yok olmaktan kurtarmak istediklerini söyledi. Kocaoğlu, ''Hem gelecek kuşaklara aktaracağız hem de ekonomik ve sosyal yaşamı canlandırıp, turizmi geliştireceğiz'' dedi. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunça€ da çalışmanın bu alanda Türkiye’nin en büyüğü olduğunu ifade etti. Tunçağ, ''6 bine yakın yapının yer aldığı bölgeyi kapsıyor. 20-30 yıl sürecek. Hanlar, Basmane Oteller Sokağı gibi projelerle zaten işe başlamıştık. Önümüzdeki 2-3 yılda ilk meyveleri alınır'' diye konuştu.

Kararın ardından bunlar yapılacak

Kadifekale eteklerindeki yaklaşık 20 bin kişilik Smyrna Antik Tiyatrosu toprak altından çıkarılacak.
Kadifekale surları onarılacak.
Agora kazı alanında kamulaştırmalar tamamlanacak, antik çarşı kent yaşamına kazandırılacak.
Aya Vukla Kilisesi ve çevresi düzenlenecek.
Havralar restore edilerek inanç turizmine kazandırılacak.
Tarihi hanların restorasyonu tamamlanacak.
Basmane Oteller Sokağı, Aya Vukla Kilisesi, Hatuniye Cami Meydanı ile Anafartalar Caddesi’nin bağlantısı sağlanacak.
Altınpark Meydan düzenlemesi bitirilecek.
Pazaryeri Cami Meydanı ve çevresi elden geçirilecek.
Emir Sultan Türbesi, Hatuniye Cami Meydanı ve Dönertaş Sebili çevreleriyle birlikte düzenlenecek.
Anafartalar Caddesi, Konak Meydanı ile bütünleştirilecek. Caddedeki binaların dış cepheleri yenilenecek.
Namazgah, Damlacık ve Tilkilik iyileştirilecek. n Kadifekale-Agora ve Ayavukla Kilisesi’nin oluşturduğu tarihi üçgen turizm aksı haline getirilecek. n Kadifekale, antik tiyatro, Agora ve Kemeraltı arasında bağlantı oluşturulacak, buralar birbirleriyle bütünleştirilecek.

İşte İzmir’in korku evleri

İzmir’de tarihin hali işte bu! Her biri geçmişin mirası yapıların büyük bölümü yıkıldı. Kalanlar da ayakta güçlükle duruyor. Hepsi de kağıt üzerinde koruma altında, ancak kaderlerine terk edildiğinden göz göre dökülüyorlar. Çoğu serserilerin, tinercilerin mekanı haline gelen bu binalar çevreye de büyük tehlike saçıyor. Her biri her an yıkılacakmış gibi duran duvarlarıyla korkutuyor, yaşamı tehdit ediyor.