Tarihi Rum köyü, turizime kazandırılıyor

Tarihi Rum köyü, turizime kazandırılıyor

Aydın Didim'de bulunan tarihi Rum köyü Yoran'ın kültür turizmine kazandırılması için çalışma başlatıldı.
Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Didim'in eski yerleşim merkezi olan ve Apollon Tapınağı çevresinde bulunan tarihi Rum köyü Yoran'ı, kültür turizmine kazandırmak için çalışma başlatıklarını ifade etti.
Yoran'daki eski Şapel Evi'nin restore edilerek Meandros Bilginler Evi ve Didim Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetleme Bürosu (KUDEB) binası olarak kullanılmasının Kültür ve Turizm Bakanlığı Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandığını belirten Kamacı, Aydın Valiliği İl Özel İdaresi'nin de bu amaçla Şapel'in Didim Belediyesi tarafından kamulaştırılmasına, yüzde 95 gibi yüksek bir oranda katkı payı vermeyi kararlaştırdığını ifade etti.
Söz konusu bölgede 100'den fazla tarihi evin olduğunu, bu evlerin birinci derece arkeolojik sit alanı içinde kaldığı için şimdiye kadar hiçbir restorasyon çalışması yapılamadığını anlatan Kamacı, Söke'deki Kemalpaşa evleri için benzer bir çalışmanın yapıldığını ifade ederek, Yoran köyünde kaderine terk edilmiş tarihi evleri restore ederek Didim'in kültür hayatına ve turizme kazandırılmasını planladıklarını ifade etti.

Meandros Bilginler Evi Yoran'da kurulacak

Öncelikle kamu, yerel yönetim, üniversite iş birliğiyle örnek olarak restore edilecek bir binanın, yıllardır çözümsüz kalan eski köyün geleceğine bir umut ışığı olacağını belirten Kamacı, "Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'yle birlikte bir çalışma başlatıldı. Prof. Dr. Serap Yaylalı'nın önerisi üzerine kültür, bilim ve sanatta Meandros'u antik dünyanın merkezi haline getirmiş, felsefe, matematik, astronomi ve coğrafyada dünyaca ünlü Miletos bilginlerini tanıtmak için oluşturulacak, Meandros Bilginler Evi'nin Yoran'da kurulmasına karar verildi. Eski köyde yapılan araştırma sonucunda yaklaşık 1000 metrekare bahçesi ve iki binası olan eski Şapel, projeye uygun bulundu. Binalardan biri Meandros Bilginler Evi olarak kullanılırken, bir diğeri de Didim Belediyesi binası olarak hayata geçecek. Didim gelecekte hem tarihi hem de turizm yönüyle dünyanın sayılı yerlerinden olacak" diye konuştu.

Uygarlıklar deltası meandros projesi

Kamacı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rahmi Aksungur'la yapılan görüşme sonunda, daha önce çeşitli fakülteler ve bölümler düzeyinde Aydın'ın tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımını amaçlayan "Uygarlıklar Deltası Meandros" projesine destek aldıklarını, üniversitenin artık rektörlük düzeyinde burada yapılacak çalışmalara da imza atmasına karar verildiğini söyledi.

Haber Ekspres / 03.03.2008