Tarihi kilisenin restorasyonu onaylandı

Tarihi kilisenin restorasyonu onaylandı

Aydın'ın Didim ilçesinde uzun yıllardır, SİT alanı olması nedeniyle atıl durumda bekletilen Eski Yoran yapılarından, tarihte "Şapel" (küçük kilise) olarak kullanılan binanın restorasyonu için gereken onay alındı. Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, gazetecilere kilise önünde yaptığı açıklamada, bölgesel kültür turizmini canlandırmak amacıyla başlattıkları "Uygarlıklar Deltası Meandros" projesinde somut adımlar atılmaya başlandığını ifade etti.

Bu kapsamda, Eskiköy'de bulunan ve tarihi yapı Şapel'in istimlak edilerek restorasyonun yapılacağını, gerekli iznin alındığını anlatan Kamacı, şöyle konuştu: "Milattan önce yapılan Apollon Tapınağı'nın bulunduğu Yoran eski bir köy. Burada Koruma İmar Planı çalışmalarımız gerçekleştirildi. Anıtlar Kurulu'nda onaylanma aşamasına geldik. Bu restorasyon için aldığımız izin büyük bir adım oldu. Mal sahiplerinin rızasıyla istimlak ettik. Kültür turizmi adına buradaki yapıları ayağa kaldırmaya çalışmalıyız. Burada yapılacak yenililer bölgeye canlılık getirecek. Proje sorumlusu Başak Kamacı ise, restorasyonun aslına uygun olması için tüm çalışmaların yapılacağını, çeşitli dokümanların, eski fotoğrafların araştırıldığını belirtti.
Gönüllü mimarların bu restorasyonda çalışacaklarını anlatan Başak Kamacı, Haziran sonuna kadar restorasyon gelirleri için İl Özel idaresi'ne tekrar başvuruda bulunacaklarını ifade etti.

Haber Ekspres / 05.03.2008