Tarihi kalıntılar üzerinde…

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu)- Konak Belediyesi, İzmir’in en eski semtlerinden Basmane Altınpark’ta, Yunanistan'ın başkenti Atina’daki Akropolis Müzesi'nin benzeri bir düzenlemeyi yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Proje kapsamında Altınpark’ta ziyaretçilerin tarihi kalıntıların üzerinde yürüyeceği bir müze ve arkeopark yapılacak. Hometros ve tarihi Magnezya (Manisa) Kapısı’nın da yer alacağı arkeoparkta İzmir Arkeoloji Müzesi’nde bulunan ve kazılardan çıkan tarihi eserler Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle sergilenecek. Yapılacak anfi tiyatroda da dünya çapında ünlü sanatçılar konser verecek.

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, geçen günlerde meclis üyeleri ve teknik personelle birlikte Akropolis Müzesi'ni inceleme olanağı bulduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Akropolis Arkeoparkı’nı, bir yıl içerisinde, iki milyondan fazla turist ziyaret ederek 30 milyon avronun üzerinde hasılat bıraktı. Maliyeti 110 milyon avro olan Atina Akropolis alanındaki müzelerde incelemelerde bulunduk. Altınpark Arkeoparkı, incelemelerde bulunduğunuz arkeopoarkın küçük bir örneği olacak. Altınpark’ta inşa edeceğimiz cam gezinti alanlarında, bölgeden çıkan ve İzmir Arkeoloji Müzesi’nin neredeyse üçte birine yakın malzeme ve altyapısını sağlayan ürünler Kültür Bakanlığı’nın izniyle sergilenecek. Bölgede sadece turistik, tarihi ve kültür buluşması değil, sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapacağız. Bin kişilik planlanan dinleti bölümünde de Efes Antik Tiyatrosu’nda keyifle izlenen, ancak uzaklık ve teknik sorunlar nedeniyle askıya alınan önemli konserler yapılacak.”

Altınpark’ta, Atina’daki Akropolis Müzesi'nin benzeri bir düzenleme yaşama geçirilmeye hazırlanıyor.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 01.06.2010 {nomultithumb}