Tarihi Kadifekale yeniden canlanacak

Valilik, belediye başkanlıkları, ticaret odası ve dernekler, İzmir’in simge semti için el ele verdi. Düzenlenecek eğlenceli etkinliklere herkesin katılması istendi

 Milliyet EGE-03.04.2006

İzmir’in en güzel manzarasına sahip olan tarihi Kadifekale’nin güzelleşmesi ve hak ettiği değeri bulması için, İzmirliler, Kadifekale Yaşatma ve Koruma ile Kutlubey derneklerinin yönetici ve üyeleri işbirliğine girişti, el ele verdi. Sur içinde bulunan kır kahvesinde konu ile ilgili basın toplantısı düzenlendi.
İzmirliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Yokuş, kentin simgelerinden biri olan semtin, doğal ve tarihsel kimliğinin korunmasını amaçladıklarını söyledi. Yokuş, "Bu konuda Vali Oğuz Kağan Köksal, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ve bizler, üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu şehir hepimizin. İzmir halkı Kale’ye çıksın. Düzenleyeceğimiz etkinliklere katılsın. Burada hep birlikte olalım" diye konuştu.

"Burada huzur var"
Kadifekale Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Salih Erkek de isteyen herkesin, çekinmeden Kadifekale’yi gezebileceğini vurguladı. Erkek, "Valilik, belediye başkanlıkları ve ticaret odası sayesinde kırmızı çizgiler yeşile döndü. Burada, Anadolu’nun birçok yerinden insanlar mozaik oluşturmuş. Bugün Alsancak’ta kapkaç, hırsızlık cinayet olayları oluyor. Ancak Kedifekale’de bunları göremezsiniz" diye konuştu.