Tarihi hamamda restorasyon başladı

yenigün- 15.11.07

Ödemiş'e bağlı 3000 yıllık tarihi Birgi beldesinde 15. yüzyıl mimarisi olan Derviş Ağa Medresesi ve medresenin karşısındaki Şeyh Muhittin Hamamı'nda restorasyon çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.
Alınan bilgiye göre, Birgi Belediyesi, Mimar Sinan Üniversitesi, İzmir Valiliği, Tarihi Kentler Birliği ve Çevre Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) iş birliğiyle 17. yüzyıl vakfiyesi Şeyh Muhittin Hamamı'nın ikinci bölümünün kazı çalışmalarına, İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan alınan izinle başlandı.
ÇEKÜL Vakfı Genel Koordinatörü Arkeolog Emin Başaranbilek, çalışmalar hakkında, gazetecilere yaptığı açıklamada, Birgi'de ikinci hamamın bulunmasıyla birlikte 15. yüzyıldan itibaren toprak altında kalan tarihin gün ışığına çıkarılması amacıyla çalışmalara hız verildiğini bildirdi. Hamamın güneybatı ve güneydoğusunda gerekli kazıların büyük bölümünün tamamlandığını ifade eden Başaranbilek, şöyle dedi:
"Osmanlı hamamlarında genel olarak hamamın bir parçası olan soyunma mekanını burada göremiyoruz. Soyunma mekanı olması ihtimali var. Şeyh Muhittin Hamamı etrafındaki mekanları ortaya çıkarmak için kazı çalışmalarına devam ediyoruz. ÇEKÜL Vakfı, Tarihi Kentler Birliği ve Mimar Sinan Üniversitesi ekiplerince, 15. yüzyıl mimarisi Şeyh Muhittin Hamamı, 200 eser 200 proje kapsamında gün ışığına çıkarılıp korunacaktır."