Tarihi binalar canlandırılıyor

Tarihi binalar canlandırılıyor

Konak Belediyesi, tarihi yapılara hayat veriyor. Emlak vergilerinden aktarılan paylarla oluşturulan fondan sağlanan destekle, beş tarihi bina restore edildi

İZMİR Milliyet

Emlak vergilerinden alınan paylarla valilik bünyesinde oluşturulan fonda toplanan ödenekler, tarihi yapıların restorasyonunda kullanılıyor. İzmir’de Konak Belediyesi, ilçedeki beş tarihi yapının günümüze kazandırılması için bu kaynaktan yararlandı.

Restorasyon için 2.7 trilyon harcandı
Konak Belediyesi, İzmir Valiliği’ne başvurarak hazırladığı projeleri sundu ve fondan kaynak talep etti. Tarihi yapıların yaşam bulmasıyla ilgili Konak Belediyesi’nin sürdürdüğü projeleri değerlendiren Valilik, çalışmaları olumlu buldu ve belediyeye fondan 2 Milyon 750 Bin YTL aktardı.
Belediye, talep ettiği parayı, Basmane Semt Merkezi, Müzik Müzesi’ni (İş-Kur Binası) ve Altınordu Spor Kulübü’nün binalarını tamamladı.
Konak Belediyesi ArGe Müdürlüğü’nün hazırladığı projeler doğrultusunda, Türkyılmaz Mahallesi’ndeki, Ayla Ökmen’in kızı Çiğdem Ökmen tarafından bağışlanan Ökmen Evi ile hayırsever Saadet Mirci’nin bağışladığı eski yapılarda ise çalışmalar sürdürülüyor. Bu iki yapı da Konak Belediyesi tarafından semt merkezleri olarak değerlendirilecek.

Gelecek kuşaklara armağan
Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, tarihi yapılara hayat vermek için çalışmalar yaptıklarını ve gelecek kuşaklara armağan ettiklerini söyledi.
Bu arada Konak Belediyesi öz kaynaklarını kullanarak ayrıca Bozyaka’da Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı, Kemeraltı’nda Abacıoğlu Han’ı restore etti.
Ayrıca Kavaflar Çarşısı, Çankaya Çarşısı, Çakaloğlu ve Mirkelamoğlu hanlarında restrasyon çalışmalarına başladı.

Milliyet Ege / 24.01.2008