Tarihi Alsancak Garı EXPO’ya feda ediliyor

Tarihi Alsancak Garı EXPO'ya feda ediliyor
 
İZMİR (Sevinç Tuncelli- Demokrat Radyo)- İzmir’de EXPO 2015 gerekçesiyle, tarihi yerler ile tarım arazileri üzerinde büyük bir tahribat yaşanıyor.

EXPO için İnciraltı'ndaki tarım arazilerini imara açan belediye, şimdi de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılacağı 'EXPO 2015 Tanıtım Toplantısı' için İzmir'in tarihi değerlerinden birisi olarak kabul edilen Alsancak Garı'nı tahrip ediyor.
 
1856 yılında İzmir-Aydın demiryolu hattının yapılması için imtiyaz, İngiliz girişimci Wilkin ve dört arkadaşına verilen Alsancak Garı'nın yapımı, 1857 yılında İzmir’den Aydın’a Osmanlı Demiryolu' kumpanyasına devredilmişti. 1857 yılında Vali Mustafa Paşa döneminde temeli atılan demiryolunun başlangıcında yer alan Alsancak Garı, 1858 yılında hizmete açılarak, demiryolunun önemli bir mihenk taşı görevini almıştı. Türkiye'nin demiryolu tarihi kadar eski olan garda, 2 yıldır metro çalışmaları nedeniyle tren seferleri gerçekleştiremiyor. Özelleştirilmesi de gündeme gelen Alsancak Garı'nın, yatırımcıya cazip hale getirilmesi için son 2 yıl içinde 860 bin YTL harcandı.

İzmir için simge niteliği taşıyan Alsancak Garı, son günlerde inşaat alanına dönmüş durumda… EXPO 2015 Organizasyonuna aday olan İzmir, 14 Şubat'ta yapmayı planladığı tanıtım toplantısı için Alsancak Garı'nı seçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı restorasyon çalışması tarihi yapıyı tahrip ederken, Anıtlar Kurulu'na kayıtlı olan Alsansak Garı'nda 'nasıl oluyor da inşaata izin veriliyor?' sorusunu gündeme getirdi.

Daha önce de, EXPO bahanesiyle İzmir'in en önemli tarım arazisi olan İnciraltı Bölgesi'ni imara açan belediye, böylece talanın önündeki engelleri kaldırmıştı.

Yaşanan son olay, EXPO bahanesiyle, İzmir'de tarih ve tarım arazilerinin nasıl kurban edildiğini gözler önüne seriyor. Anıtlar Kurulu'na kayıtlı olmasından dolayı 'çivi çakılması' yasak olan Alsancak Garı, şimdi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılacağı bir günlük tanıtım toplantısı için 'tarihi dokusundan' çıkartılarak, yeni bir forma kavuşturuluyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Alsancak Garı'nda yapılan inşaat çalışmaları konusunda bilgi vermekten kaçınırken, "EXPO artık bir tüzel kişilik. Garın içindeki çalışma kimin tarafından yapılıyor bilmiyoruz. Oraya harcanan kaynakta EXPO bütçesinden karşılanıyordur. Bu konuda bilgimiz yok" dedi.

Demokrat Radyo / 13.02.2008