Tarihi Abacıoğlu Hanı turizmin hizmetinde

''Lesmire'' adıyla işletmeye açılan handa taş işlemeli kafeler, restoran, şarap evi, Rum meyhanesi, nargile salonu bulunuyor. Geceleri de fasıl yapılıyor.

MUSTAFA OĞUZ İzmir Milliyet Ege 24.07.2007{nomultithumb}

Tarihi Kemeraltı Çarsısı’ndaki 18’inci Yüzyıl’dan kalma Abacıoğlu Hanı, Konak Belediyesi’nin restorasyonunun ardından turizmin en gözde mekanlarından biri oldu. İzmirli 5 giriişimci tarafından ''Lesmire'' adıyla işletmeye açılan han, taş işlemeli kafeleri, restoranı, şarap evi, Rum meyhanesi, nargile salonu, fasıl geceleri ile hem İzmirlilere hem turistlere hizmet veriyor.
İşletmecilerinden Hıdır Boz, Abacıoğlu Hanı’nın 3 bin metrekare kapalı alanı, bin 200 metrekare avlusuyla Türkiye’nin sayılı turistik mekanlarından biri olduğunu söylüyor. Boz, ''Yıllardır Kemeraltı Çarşısı’nı gezmeye gelen turistler, otantik bir mekanda Türk mutfağını tanımak, bir şeyler yiyip içmek, dinlenmek için mekan sıkıntısı çekiyorlardı. Abacıoğlu bu eksikliği büyük ölçüde giderdi. Bugün Avrupa’da bile bu kadar geniş tarihi mekanda böyle bir atmosferi bulmak imkansız'' diye konuşuyor.