Tarih yeniden canlanıyor

{nomultithumb} İZMİR Milliyet Ege – 23.08.2007

Bergama’nın turizm merkezi olması için yapılan çalışmalara yeni bir porje daha eklendi. Bu amaçla tarihi eserlerin restorasyonuna başlandı. Geçtiğimiz yıl İl Özel İdaresi desteği ile eski Kız Meslek Lisesi restore edildi.
Eski belediye binası, Arasta’daki mescidin ardından bu kez tarihi Osmanlı Çarşısı, Küplü Hamam, Tarihi Hacı Hekim Hamamı aslına uygun olarak restore edilmeye başlandı.
Yıl sonunda bitmesi planlanan çalışmaların ardından mekanlar, turistik hamam olarak hizmet verecek.
Belediye Başkanı Raşit Ülper, Bergama’nın kurtuluşunun turizmden olacağını ve ilçe ekonomisinin bu sayede canlanacağını belirterek şunları söyledi:
''Bergama’daki çeşitli eserlerin restorasyonu için İzmir Valiliği’nden 3.2 trilyon talep ettik. Eski Bergama dediğimiz alanda bulunan hanlar, hamamlar, bedesten, okul ve havra gibi birçok önemli eser restore edilerek hizmete ve turizme açılacak. Geçen yıl altyapı sorununu çözümlediğimiz tarihi Kale Mahallesi Evleri’nin de bir bölümünde cephe ve sokak sağlıklı hale getirilecek. Aynı zamanda burada bazı evler ve konaklar özel şahıslar tarafından butik otel, kafe şeklinde restore edilmeye başlandı. Teleferik de birkaç ay içinde hizmet vermeye başlayınca, Bergama’da yerli ve yabancı turistin konaklama yaparak, turizm sektörünün hareketleneceğini ve zamanla hedeflediğimiz ve istihdam sağlayan seviyeye eriştiğini göreceğimize inanıyorum.''