Tarih önce kum sonra sular altında kalacak

Turan GÜLTEKİN / İZMİR (DHA) 

Bergama’da yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı’nın suları altında kalacak olan antik şifa yurdu Allianoi’nin kumla kapatılması için çalışmalar yoğunlaştı.

İZMİR 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla kumla kaplanması için çalışmalar başlatılan antik şifa yurdu Allianoi’ye iki büyük vinç kuruldu.
Kilise gömüldü
Kazılarla çıkarılan duvarların korunması için, üstleri kireç, kum ve tuğla tozundan oluşan Horasan harcıyla kaplandı. Antik İç Mysia Bölgesi’nin şimdiye kadar gün ışığına çıkarılmış en büyüğü olan, M.S. 5-11. yüzyıllar arasında kullanıldığı sanılan kilise tamamen kumla kaplandı.
Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü İffet Diler, vinçlerin sütunların sökülmesi ya da hamam yapılarına toprak doldurulması amacıyla kullanılacağını sandıklarını dile getirdi, şunları söyledi:
Bitirme telaşı
“Edindiğimiz bilgiye göre alanda 120 kişi çalışıyor. Taşların üzeri tamamen Horasan harcıyla kaplanmış durumda. Bundan sonraki aşama kumla kaplama aşaması. İki büyük vinç geldi ve kuruldu. Yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtık ancak henüz gelişme olmadı. Davayla ilgili bir gelişme olmadan alandaki çalışmayı bitirmeyi amaçladıkları kanaatindeyiz.”
Katliam başladı
Allianoi Kazı Heyeti Başkanı Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yaraş ise 2001’den bu yana uygulanmak istenilen ancak yargı kararlarıyla engellenen kumla gömme işlemine başlandığını söyledi. Yaraş, “Katliam için planlarını uygulamaya başladılar. Dün alana iki vinç kurulmuş. Yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtık ancak Türkiye’de bu karar çabuk çıkmıyor” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet Ege – 18.09.2010 {nomultithumb}