TARİŞ arsasına kültür merkezi

TARİŞ arsasına kültür merkezi

Kuşadası Belediye Meclisi eylül ayı olağan toplantısı yapıldı. 18 maddelik gündemle toplanan Belediye Meclisi, TARİŞ’e ait arsanın istimlak edilerek, kültür merkezi olarak değerlendirilmesi için girişimde bulunma yönünde kararın altına imza attı.

4 aylık bir aradan sonra izinden dönen Belediye Başkanı Fuat Akdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kuşadası Belediye Meclis toplantısında encümen üyeleri seçimi yapıldı. Yaklaşık 3.5 saat süren toplantıda sahil bandı üzerindeki 10 dönümlük TARİŞ arsasıyla ilgili önerge de görüşüldü. Otel yapılmak üzere yüzde 73’ü Türk ve yabancı şirketlerden oluşan bir konsorsiyuma satılan arsanın daha önceden yeşil alan olarak ilan edilmesine rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan tadilatla turizm imarına kavuşturulduğunu belirten Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, buranın kültür merkezi olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. CHP grubu adına konuşan Belediye Meclis Üyesi Murat Yakar ise TARİŞ’in 10 dönümlük arsasının Kuşadası’nın en önemli noktalarından birinde olduğunu dile getirerek, “Buranın satışının mutlaka önlenmesi gerekiyor. Buranın istimlak edilerek, Kuşadası’nın en çok ihtiyaç duyduğu kültür ve sanat merkezine dönüştürülmesi için belediyenin tüm imkanlarını seferber etmesi gerekiyor. Kültür merkezi için destek veren tüm kuruluşlar ve kişilerle görüşülerek Kuşadası bu yeri kazanmalı” dedi.

BAKANLA GÖRÜŞECEK

Yapılan görüşmelerin ardından TARİŞ arsasının istimlak edilerek kültür merkezine dönüştürülmesi için girişimde bulunulması konusunda Belediye Başkanı Fuat Akdoğan’a yetki verildi. Başkan Akdoğan, söz konusu arsanın turizm imarının değiştirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanı ile görüşmek üzere Ankara’ya gidecek. Kuşadası Belediye Meclisi’nde ayrıca, eski Fransız Tatil Köyü’nün imar tadilatı sırasında bitişikteki askeri alanın da plana alınmasıyla ilgili girişimin iptal edilmesi kararlaştırılırken, Soğucak Köyü’ndeki 3.5 dönüm hazine arazisinin askeri alan olarak değiştirilmesi oybirliğiyle kabul edildi.

07.09.2007 / Akşam Ege