Taşocağının talebi köylüleri kızdırdı

Çeşme Germiyan Köyü’nde 27 yıldır faaliyet gösteren taşocağının kapasitesinin artırılması gündemde. Çevre sakinleri ise karşı çıkıyor, ‘Hemen kapatılsın’ diyor

İZMİR Milliyet EGE – 16.10.2007{nomultithumb}

İzmir’in turistik ilçesi Çeşme’ye bağlı Germiyan Köyü’nde 1980 yılından beri faaliyet gösteren taş ve mıcır işletmesi, geçtiğimiz günlerde kapasite artırımı talebinde bulundu. Bu doğrultuda yeniden düzenlenmesi gereken Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu kapsamında, köylülerin de katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Çevre sakinleri, kapasite artırım isteğine büyük tepki gösterdi.

Zararları anlattılar
Toplantıya, 7’den 70’e, kadın-erkek çok sayıda köy sakini katıldı. Vatandaşlar, köyün neredeyse içinde faaliyet gösteren taşocağının, çevre ve insan sağlığına verdiği zararları dile getirdi. Kanser vakalarının artış gösterdiğini savunan köylüler, zeytinliklerin ve diğer tarımsal ürünlerin de toz içinde kaldığını, verimin düştüğünü ifade etti. Köy yolunun, ağır vasıtalar nedeniyle sürekli bozulduğu, ayrıca yoğun tozun, sık sık elektrik kesintisi yarattığı anlatıldı. Yetkililerin bu duruma kayıtsız kalmasına bir anlam verilemediği kaydedildi. Vatandaşlar, taş ocağındaki patlamalar nedeniyle köyde sürekli deprem yaşandığını ve eski evlerin çoğunda çatlakların meydana geldiğini de hatırlattı.
Urla ve Alaçatı’daki taş-mıcır işletmelerinin tek tek kapatıldığına dikkat çeken köy sakinleri, insan ve çevre sağlığını bu kadar tehdit eden bir işletmenin çalışmasına nasıl göz yumulduğunu, toplantıya katılan yetkililere sordu. 600 kişinin yaşadığı Germiyan Köyü’nun muhtarı Şadan Kaya, halkın şikayetlerini sürekli olarak ilgililere bildirdiği halde, sonuç alamadıklarını söyledi. Kaya, ''Söz alan köylülerimizin tamamı, taş ocağından kaynaklanan sıkıntılarını anlattı. Eğer bu sesi, bu defa da Ankara’ya duyuramazsak, son çaremiz mahkeme'' dedi.