Taşocakları taşınıyor ama…

 

İZMİR (Demokrat Radyo- Sevinç Tuncelli)- Belkahve’de bulunan ve çevre kirliliğine neden olan taşocakları ile taş kırma ve eleme tesisleri, bölgedeki arka vadiye taşınacak. Çevreciler, kararı olumlu bulmakla birlikte, “Yeni yer, hangi amaçla kullanılacak?” diye soruyor.

Belkahve mevkisinde faaliyet gösteren taş ocakları ve eleme kırma tesisleri yarattıkları görüntü ve çevre kirliliğiyle İzmir'in en büyük sorunları arasında yer alıyordu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve taşocağı işletmeleri arasında yürütülen bir dizi çalışma sonrasında tesislerin bulunduğu bölgenin arka tarafındaki vadiye taşınması kararı alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile faaliyet gösteren işletme yetkilileri arasında imzalanan protokolle, boşaltılacak alan ağaçlandırılarak rehabilite edilecek.
Protokol kapsamında 3 ay içinde taş ocaklarının, 6 ay içinde de kırma ve eleme tesislerinin taşınması gerekiyor.
Ege Çevre ve Kültür Platformu Dönem Sözcüsü Av. Arif Ali Cangı taşocaklarının Belkahve mevkisinden taşınmasının olumlu ancak düşündürücü bir karar olduğunu söyledi. Cangı,
"Burada Çevre Etki Değerlendirme Raporu hazırlanmış değil. Neye dayanarak oraya taşınıyor o belli değil. Bizim kaygımız bu kararın vadi için bir felaket olması" dedi.
EGEÇEP olarak bundan sonraki sürecin takipçisi olacaklarını kaydeden Cangı, "Kaygılarım büyük. Arka vadi ormanlık alan. Aynı zamanda 1. derecede doğal sit alanı. Bu bölgenin yok olabileceği konusunda kaygılarımız mevcut" şeklinde konuştu.

Demokrat Radyo

26 Nisan 2007 / Persembe