Tam 19 yıl sonra NİHAYET

{nomultithumb}KUZEY ÇEVRE YOLU'NUN İLK ETABI BU SABAH TRAFİĞE AÇILDI

Bornova-Örnekköy arasındaki, temeli 1988'de atılan 11 kilometrelik otoyol, sonunda hizmete girdi. Proje, 200 milyon dolara mal oldu

GÜNÜN HABERİ 19.01.2007
Fotoğraf: EMRE BİNİCİ İzmir Milliyet

O günün bebeği, askerde
İZMİR'İN sürüncemede kalan kamu yatırımlarından Kuzey Çevre Yolu Projesi'nin Ege Üniversitesi Kavşağı ile Karşıyaka Örnekköy arasındaki ilk etabı tamamlandı. 1988 yılında Karayolları tarafından Kutlutaş-Dillingham konsorsiyumuna ihale edilen proje, hep engellerle karşılaştı.

285 trilyona mal oldu
KAMULAŞTIRMA sıkıntıları ve parasızlık yüzünden işler aksadı. Sonunda Başbakan Erdoğan yolun 2007 başına kadar tamamlanacağına söz verdi. Erdoğan'ın dediği oldu. Ulaşımı rahatlatacağı açıklanan 11 kilometrelik otoyol 200 milyon dolar (285 trilyon lira) harcanarak bitirildi.

Başbakan'ın dediği oldu
BİRİ 2 bin 200, diğeri 300 metrelik iki tünel ve toplam 4 kilometrelik viyadüklerden oluşan yol, bugün 07.00'den itibaren trafiğe açıldı. Karayolları Bölge Müdürü Erol Altun, "Resmi tören, Başbakanımızın da katılımıyla 4 Şubat'ta yapılacak. İzmirlilere hayırlı olsun" dedi.

Sırada Sasalı bölümü var

İzmir Çevre Yolu güney ve kuzey olmak üzere iki hattan oluşuyor. Dana önce tamamlanan güney yolu, Narlıdere, Balçova, Gaziemir ve Buca'dan Bornova'ya uzanıyor. Kuzey yolu ise Bornova, Bayraklı sırtları, Örnekköy ve Çiğli üzerinden Sasalı'ya kadar gidiyor. Şimdi bu bölümün 11 kilometrelik ilk etabında yer alan Bornova-Örnekköy arası tamamlandı. Sırada 8 kilometrelik Örnekköy-Çiğli-Sasalı etabı var. Projenin Sasalı'ya kadar uzaması için bir yıl ve yaklaşık 145 milyon dolar gerekiyor.

Şimdilik kamyonlara yasak

Artık, Bornova'dan, Karşıyaka Örnekköy Kavşağı'na 6 ile 8 dakika arasında ulaşmak mümkün… Yeni çevre yolu, tünellerdeki kontrol istasyonu faaliyete geçinceye kadar ağır vasıta trafiğine kapalı tutulacak.

Kısmen çözüm olacak

KUZEY Çevre Yolu'nun ilk etabının açılmasıyla, Altınyol'un Bayraklı-Karşıyaka ve Girne Kavşağı arasındaki bölümü rahatlayacak. Günde yaklaşık 40 bin araç Örnekköy'e kadar üç şeritten sorunsuz 6 ile 8 dakikada gelecek. Ancak buradan sonra tek şeritten Girne Kavşağı'na ve Çiğli Anadolu Caddesi'ne geçiş olacak, tıkanma meydana gelecek. Sıkıntının ortadan kalkması için yolun Sasalı'ya kadar uzatılması, Büyükşehir Belediyesi'nin de Anadolu Caddesi'nde planladığı altgeçitleri yapması şart.