İtalyan Milletvekili, İzmir’i destekledi

İtalyan Milletvekili Massimo Romagnoli, Milano ile birlikte yarışan İzmir'in EXPO 2015 adaylığını destekleğini söyledi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu ziyaret eden İtalyan parlamenter Massimo Romagnoli, EXPO'nun önemli olduğunu belirterek, "EXPO adaylığı konusunda İzmir'e içtenlikle başarılar diliyor ve bu organizasyonu konuk etmesini diliyorum. EXPO, İzmir'in ekonomik ve sosyal anlamda daha da gelişmesine büyük katkı sağlayabilir" dedi.

İzmir İtalya Konsolosu Michele Tommasi ve Yurtdışındaki İtalyanlar Komitesi İzmir Başkanı Maria Elisa Sponza ile birlikte Başkan Aziz Kocaoğlu'nu ziyaret eden milletvekili Massimo Romagnoli, İzmir'de bulunmaktan memnun olduğunu söyledi. İtalya'da ilk kez uygulanan sistemle yurtdışında yaşayan İtalyanlar'ın oylarıyla İtalyan Parlamentosu'na seçildiğini belirten Romagnoli, "Türkiye'de oy kullanan 1050 İtalyan'dan 381 oy olarak milletvekili seçildim, yani yaklaşık yüzde 35 oy ile Türkiye'deki İtalyanlar'dan en çok oy alan milletvekili seçildim" dedi. Romagnoli, İzmir'de kayıtlı yaklaşık 450 İtalyan seçmen olduğunu da ifade etti.

"İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Sayın Konsolos ile uyum içinde çalışıyoruz" diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'deki İtalyanlar ile işbirliği ve uyum konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını ifade etti. Başkan Kocaoğlu, "Bize düşen her türlü kolaylığı göstereceğimizi bir kez daha vurguluyorum" dedi. Başkan Kocaoğlu "Tüm dünyada yaşayan İtalyan vatandaşların oylarıyla 12 milletvekili ve 6 senatör seçilmiş. Sayın Romagnoli de, Avrupa, İsrail ve Türkiye'de yaşayanların oylarıyla seçilip görevine başladı. Görevi, bu coğrafyada yaşayan İtalyan vatandaşların sorunlarını tespit ederek çözmek, ilişkileri, işbirliğini geliştirmek" diye konuştu

AB süreci içinde Türkiye'ye destek verdiğini söyleyen Massimo Romagnoli, İtalyan Parlamentosu'nun AB uzantısında da görev aldığını söyledi. Türkler ve İtalyanlar arasında benzerlik olduğunu söyleyen Romagnoli "Türkler de İtalyanlar da dünyanın her yerine yayılmış durumda. Benzerliklerimiz var. Vatandaşlarımız yaşadıkları ülkelerde sorunlarla karşılaşabilirler. Bu yüzden tüm Avrupa'yı dolaşarak sorunları görmeye çalışıyorum. Elbette İzmir'de sorundan bahsetmek mümkün değil. Konsoloslukla Belediye arasında uyum ilişkisi var" dedi.

İtalya Konsolosu Massimo Tommasi de, İtalya'da uygulanan yurtdışındaki vatandaşların oy kullanma sisteminin büyük bir yenilik olduğunu söyleyerek, "Bu sistemin Türkiye'de de ilgi çektiğini öğrendim" dedi.

HaberEkspres 05.12.2006