Talanın önü açık

OYA UĞRAL

AYVALIK- Maden şirketinin kuşatması altında olan Ayvalık’ın Karaayıt köyünden, 9.5 dönüm arazinin daha mera özelliğinden çıkarılarak maden pasa döküm sahası olarak madencilere verileceği ortaya çıktı. Karara tepki gösteren korumacı çevreler, madencilerin yeni Maden Yasası'yla önlerinin açıldığını savundular.

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan ancak son yıllarda hayvan sayısı hızla azalan Ayvalık’ın yoksul köylerinden Karaayıt’ta, maden şirketine daha önce verilen 124 dönümlük mera arazisine 9.5 dönümlük bir alan daha ekleniyor. Bilfer Madencilik, köyde kurulma aşamasında olan demir madeni zenginleştirme tesisi için 14.5 dönüm alan istedi. Bunun için 9.5 dönümü mera özelliğinde, kalanı da Hazine'ye kayıtlı arsa uygun görüldü. İl mera komisyonu, talep edilen alanın mera özelliğinden çıkarılmasını kabul etti. Hazinenin de ayrı bir çalışma yürüteceği belirtiliyor.

Güney Marmara Çevre Derneği (GÜMÇED) Şube Başkanı Akif Öznal, mera davası ve ÇED iptal davası sürerken yeni tahsislere anlam veremediklerini belirterek, “Köyün ortasına pasaların dökülmesi çevreyi olumsuz etkiler” diye konuştu.

Maden sahası, Madra Barajı havzasında yer alıyor.{nomultithumb}

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 17.12.2010