Tahtalı’da organik devrim yaşanıyor


Büyükşehir, kentin içme suyu kaynaklarını temiz tutmak havzada organik tarım çalışmalarına ağırlık veriyor. Efemçukuru’ndan sonra Yeni Bulgurca köylüleriyle de sözleşme imzalandı

İZMİR Milliyet EGE -09.10.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin önemli içme suyu kaynaklarına sahip olan Tahtalı’nın kirletilmeden korunması amacıyla havza genelinde organik tarımı yaygınlaştırmak için çalışmalarına devam ediyor.
Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Efemçukuru’ndan sonra Yeni Bulgurca köylüleriyle de organik tarım sözleşmesi imzaladı.
Çatalca ve Merkez Yeniköy’de çalışmalar sürerken, Şaşal ve Değirmendere’de de önümüzdeki günlerde bilgilendirme toplantıları yapılacak.

Yeni Bulgurca da eklendi
Yeni Bulgurca’daki imza törenine Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim Şubesi Müdürü Ahmet Yeşilli de katıldı.
Büyükşehir’in çok önemli bir çalışma yaptığını söyleyen Yeşilli, ''İçme suyunu korumak, kirletmemek konusunda havzada yapılan çalışmalar önemli. Burası organik bir havzaya döndüğünde, dünyada eşi benzeri olmayan bir merkez olacak. Bunun mirasını da hep beraber göreceğiz. Türkiye geneline örnek olacak bir çalışma bu'' dedi

Pazar desteği sağlanıyor
Tarım Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün organik tarımı teşvik ettiğine dikkat çeken Ahmet Yeşilli, bu konuda Büyükşehir’in çalışmalarını desteklediklerini ifade ederek, ''Belediyenin tarıma kaynak aktarması çok önemli. Biz tarımcılar adına, Başkan Aziz Kocaoğlu’na ve tüm belediye çalışanlarına teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.
Tahtalı Havzası’nda organik tarıma geçen çiftçilerin ürünlerini satmak için alıcı bulma çalışmaları da yapılacak. Dikilen ürüne göre alıcının bulunacağını ya da bulunan alıcının isteğine göre ürün dikileceğini bildiren Büyükşehir yetkilileri, ''Bulunan alıcılarla çiftçiler arasında organik ürün alım sözleşmesi imzalanacak. Köylüler, ürünlerini bu yolla satacak. Ayrıca organik tarıma geçiş sürecinde köylülere teknik danışmanlık da yapılacak. Organik tarım sertifikası almaları destekleyecek'' dedi.