Taş ocağına protesto.

Muğla'nın Milas ilçesinde köylüler, iki köyün ortasında yer alan taş ocağı işletmesini protesto ettiler. Milas'a bağlı Avşar ve Yaşyer köyü arasında bulunan taş ocağının çevreye zarar verdiğini iddia eden köylüler ve Doğa Savaşçıları ..

Çevre Örgütü Başkanı Zafer Murat Çatintaş, taş ocağı önünde eylem yaptı. Çetintaş, burada yaptığı açıklamada, işletme sahipleriyle uğraşmayı amaçlamadıklarını, çevrenin katledilmesine karşı olduklarını söyledi. Çetintaş, "Bu ayıp devletin ayıbıdır. Bu işletmeye bir an önce başka bir taş ocağı yeri gösterilerek, oradan para kazanmaları sağlanmalıdır. Burada kesilen ağaçlar bir daha yerine konulmayacaktır" dedi.

Köylüler ve çevreciler, eylemde, çeşitli sloganlar atarak, taş ocağı işletilmesini alkış ve ıslıklarla protesto ettiler. Avşar köyü sınırları içerisindeki taş ocağını işleten şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Naşit Doğan ise çalışmalarının tamamen yasalara uygun olduğunu belirtti. Doğan, "Tüm belgelerimiz tamamken, bu belgelerin yokmuş gibi gösterilmeye çalışılması bizleri büyük bir sıkıntıya sokuyor ve zarar ediyoruz" diye konuştu.
Bölgede 16 yıldır faaliyet gösterdiklerini ve 2003 yılında işletme ruhsatı aldıklarını söyleyen Doğan, "Esas olay bizim çok düşük fiyattan taş satmamız ve diğer firmaların bundan rahatsız olmasıdır. 16 yıldır çevreciler neredeydi ve neden şimdi ortaya çıktılar" dedi.

Haber Ekspres 11.12.2006