Taş ocaklarının yerini yeşil alanlar alacak

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BELKAHVE'DE TERASLAMA ÇALIŞMALARINI BAŞLATTI
 

Başkan Kocaoğlu, bir yıl içinde bölgede orman oluşturacaklarını söyledi

ERTAN GÜRCANER – Yeni Asır – 21.09.2007{nomultithumb}
Belkahve'deki taş ocaklarının yerinde oluşturulacak yeşil alan için teraslama çalışmaları başlatıldı. Bölgeyi inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tüm alanı yeşillendirerek İzmir'in tarihi Belkahve girişini çirkin görüntüden ve tozdan kurtaracaklarını söyledi.

Taşınma hazırlığı
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, taşınmaları konusunda geçtiğimiz nisan ayında protokol imzalanan Belkahve'deki taş ocaklarında incelemelerde bulundu. İşletme yöneticilerinden taşınma çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Kocaoğlu, "2008 baharını, kötü görüntüyü ortadan kaldırmış ve taş ocakları bölgesini yeşillendirmiş olarak karşılamak istiyoruz" dedi. Kocaoğlu, firma yöneticilerinden tüm planlarını, bu takvime göre yapmalarını da istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı'na, taşınma konusundaki girişim ve çalışmaları anlatan bölgedeki 5 firma yetkilisi, imzaladıkları protokole bağlı kalacaklarını ancak bürokratik bazı işlemlerin istedikleri hızda yürümediğini söyledi. Söz konusu firmalardan biri taşınacağı yeni alanda çalışmalara başlarken, diğerleri gerekli ÇED raporunu aldıklarını, Çevre ve Orman Bakanlığı izinlerini beklediklerini söyledi.

İşletmeler duyarlı
Aziz Kocaoğlu, firma temsilcilerine, gerekli izinlerin alınması konusunda bakanlıklar nezdinde kendisinin de girişimlerde bulunarak yardımcı olacağını belirtti. Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu:
"Belkahve, İzmir'in en önemli kente giriş güzergahlarından biri. Ama yıllardır taş ocaklarının çevreye yaydığı tozlu-dumanlı kötü bir görüntü ve hava kirliliği var. Bu olumsuz ortam, yarattığı görüntü kirliliğinin dışında, yaydığı toz ile toplum sağlığını tehdit ediyordu. O yüzden taşınmaları ve çevreye kirlilik yaymayacak modern teknolojiyi kullanacakları yeni tesisler kurmaları, artık bir zorunluluk haline gelmişti. Biz de bu kararı aldık ve işletmelerle protokol imzaladık. İşletmeleri ziyaret ederek taşınma konusunda hangi aşamada olduklarını yerinde irdeleme fırsatı buldum. Bu konuda duyarlı davrandıklarını görmek memnun verici oldu."

Bitkiye uygun toprak gelecek
Bölgede faaliyet gösteren İZBETON'un da kapalı devre üretim sistemine geçip teknolojisini geliştirdiğini anımsatan Başkan Kocaoğlu, bu konuda önce kendilerinin örnek olmasından büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Taşocakları Rehabilitasyan Programı kapsamında işletmelerin, arka kısımdaki vadiye taşınmalarından hemen sonra mevcut alanın ağaçlandırılacağını kaydeden Başkan Kocaoğlu, "Bölgede teraslama çalışmaları başladı bile. Bitki dikimine uygun toprak taşıma işlemi de başladı. Tüm alanı yeşillendirerek İzmir'in tarihi Belkahve girişini kötü görüntüden ve tozdan kurtarmış olacağız, hem de İzmir'e yeni bir yeşil alan kazandıracağız" diye konuştu.