TAŞ OCAĞI İÇİN AĞAÇ KATLİAMI

İZMİR (Demokrat Radyo- Sevinç Tuncelli)- Aliağa’nın Aşağışakran köyünde kurulmak istenen taş ocağı için yüzlerce ağaç kesildi. Foça Devlet Hastanesi Başhekimi Salih Keleş'in de aralarında bulunduğu bir grup Aşağışakran Köyü'nde taşocağı işletmeciliği yapmak adına yüzlerce ağacı katletti. Köy Muhtarı Halim Yaşa'nın taşocağı işletmeciliğine izin vermemesi üzerine, söz konusu iznin, Bergama'ya bağlı Zeytindağ Belediyesi'nden alındığı iddia ediliyor. Ancak, Belediye Başkanı Feridun Ergün, topu Orman Bakanlığı ve İzmir Valiliği’ne atıyor.

İzmir'in yaşam alanı sayılabilecek bu yörede yapılan ağaç kesimi insanın kanını donduracak boyutta… Paranın kokusuna dayanamayan kişi veya kişilerin başlattığı kıyım, 'üç kuruş para için değer mi' dedirtiyor.
İddialara göre, Foça Devlet Hastanesi Başhekimi Salih Keleş'in de aralarında bulunduğu bir grup Aşağışakran Köyü'nde taşocağı açmak istiyor. Bunun için, ağaçların kesimine başlandı.
Köy Muhtarı Halim Yaşa'nın taşocağı işletmeciliğine karşı çıkması üzerine Zeytindağ Belediyesi'nden işletme ruhsatı alındığı iddia edildi. Muhtar Yaşa, kendisine bu işletmeyi açmak karşılığında rüşvet teklif edildiğini söyledi.
Ağaçların kesilmesini durdurmak için Aliağa Kaymakamlığı ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe verdiğini ifade eden Yaşa, işletme ruhsatı veren AKP'li Zeytindağ Belediye Başkanı Feridun Ergün hakkında dava açacağını vurguladı.
Aşağışakran köyünün bağlı olduğu Yeni Şakran Beldesi Belediye Başkanı Zeki Şen de, ağaç kesimine engel olacaklarını söyledi.
Zeytindağ Belediye Başkanı Feridun Ergün ise, taşocağı işletmesine kendilerinin ruhsat vermediklerini savunarak, topu Orman Bakanlığı ve Valiliğe attı.

Demokrat Radyo – 28.02.2007