Söz verilmeyince salonu terk etti

İzmir Kalkınma Ajansı'nın açılışına katılan CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, Divan Başkanı Necip Kalkan tarafından kürsüde konuşma izni alamayınca salonu terketti.

İzmir Kalkınma Ajansı'nın açılışı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in katıldığı törenle gerçekleşti. Kalkınma Kurulu Başkanı Necip Kalkan Başkanlığı'nda yapılan toplantıda İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ve Bakan Şener'in konuşmalarında Ön Bölgesel Gelişme Planı Taslağı ele alındı.

Bakan Şener'in İzmir Kalkınma Ajansına Devlet Planlama Teşkilatından 22.9 milyon YTL ayrıldığını açıklaması alkış topladı. Bakan Şener'in yanında oturan CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı'ya toplantının Divan Başkanı Necip Kalkan tarafından kürsüde konuşma izni verilmeyince Baratalı salonu terketti. Baratalı, gazetecilerin neden salonu terk ettiniz sorusu üzerine " CHP'nin ve Genel Başkanımız Deniz Baykal'ın İzmir'e Kalkınma Ajansı kurulması için yaptığı çalışmaları anlatacaktım. Ancak sayın valimizin uygun görmesine rağmen Divan Başkanının söz hakkı vermemesi nedeniyle başka bir toplantıya katılmak için salonu terkettim" açıklamasını yaptı.

Esnaf Birlik Plaza'da Kalkıma Kurulunun 4. toplantısında ilk konuşmayı yapan İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Ajansın İzmirlilerin çabalarıyla başarıya ulaşacağını belirtti. Köksal, Mersin ve Adana'yı kapsayan Çukurova Kalkınma Ajansıyla birlikte İzmir'e de bir Ajans kurulması konusunda gösterdiği destekten dolayı Bakan'a İzmirliler adına teşekkür etti.

İlk ders Bakan Şener'den

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Kalkınma Kurulu toplantısında Ajans'ın kuruluş çalışmalarını ve Ajans'ın nasıl işleyeceğini anlattı. Şener, iki sloganla Ajansın felsefesini özetledi. "Sev ve Kazan" ve "Artık sevginin bir karşılığı var" sloganlarını söyleyen Bakan Şener, "İzmir'i seviyorum demek lafta olmaz emekle olur" dedi.
Başbakan Yardımcısı Şener, önce Adana ve Mersin'i kapsayan Çukurova Ajansı'nı düşündüklerini ancak İzmirli iş dünyasının isteği üzerine Bakanlar Kurulu kararına İzmir Kalkınma Ajansı kararının eklendiğini anlattı. Ajansa 2007 bütçesinden 22,9 milyon YTL ayrıldığını açıklayan Bakan, bunun yüzde 85'inin projelere verileceğinin altını çizdi.
İzmir Kalkınma Ajansı 6 Temmuz 2006 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Avrupa Birliği uyum sürecine uygun olarak kuruldu. Ajansın 4 organı var. Danışma Organı olarak Ajans Kalkınma Kurulu kamu ve özel temsilcilerden 100 üyeden oluşuyor. Yürütme Kurulu Başkanı Vali. Üçüncü Organ İcra Kurulu. 4'üncü Organ ise Yatırım Destek Ofisinden oluşuyor.

Alaattin GÜRIRMAK

Haber Ekspres – 14.01.2007