İsyan bitmiyor

Fethiye’ye bağlı Yakacık köyünde kurulması planlanan taş ocağına köylülerin tepkisi sürüyor. Köylüler, dün yine protesto için eylemdeydi

YAKACIK köyüne 500 metre mesafede açılması planlanan taş ocağının köydeki tarım ve yaşamı tamamen bitireceğini belirten köylüler, konu hakkında kendilerini bilgilendiren Muğla İl Genel Meclisi üyelerinin de taraflı ve gerçek dışı konuştuklarını ileri sürdü. Seracılık nedeniyle oldukça değerli olan bir alanda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan 270 dönüm alan kiralayan firmanın burada mermer ocağı işletmek için ruhsat aldığını belirten köylüler, bu durumun köyün sonunu getireceğini belirtti.

KÖYLÜLER adına konuşan bir temsilci, ‘Taş ocağı için olur kararı alan İl Genel Meclis üyeleri buraya geldiklerinde ‘Biz izin vermedik’ diyor. Fethiye’den bir kooperatifin buranın işletmesini yapacağını öğrendik, köyün tek tarım alanı olan 220 dönümlük sera alanının hemen yanında ormanlık bölüme verilen ruhsatın iptali için elimizden geleni yapacağız. Bugün burada çoluk çocuk yaşlı genç hepimiz varız ve bu iş köyümüzü kurtarana kadar devam edecek’ diye konuştu.

15.08.2007 Star Ege