Susuzluğa isyan mitingi

YORTANLI GİRİŞİM GRUBU'NUN ETKİNLİĞİNE BÖLGEDEN YÜZLERCE ÇİFTÇİ KATILDI

Bergama'da Türk bayraklarıyla yürüyen üreticiler, "Barajın kapakları hemen kapatılarak su tutması sağlanmalı" diyerek gelişmelere tepki gösterdi

ERDAL ÇARBOĞA (BERGAMA)

Yortanlı Barajı Girişim Grubu tarafından Bergama'da düzenlenen 'Suyumuzu İstiyoruz' mitingi, havanın aşırı sıcak olmasına rağmen geniş kalabalıkların katılımıyla gerçekleştirildi. Yortanlı Barajı'nın bir an önce kapaklarının kapatılması ve barajın su tutması için yapılan eyleme Bergama, Dikili, Kınık ve bu ilçelere bağlı 5 belde ile köylerinden 500 civarında çiftçi katıldı.
Dün 45 derece sıcağa aldırmadan mitinge katılmak isteyen çiftçiler, spor salonu önünde toplandı. Çiftçilere burada 10 bin adet bayrak ve 10 bin adet üzerinde "Suyumuzu istiyoruz", "Yortanlı Barajı Girişim Grubu'nu destekliyoruz" yazılı balonlar dağıtıldı. Aşırı sıcağa rağmen Yortanlı Barajı Girişim Grubu üyeleri, ellerinde Türk bayrakları ile Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyerek "Su yoksa üründe yok", Su hayattır", Su gelecektir, suyumuzu çalmayın", "Afrika'ya dönmek istemiyoruz" sloganları attılar. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı mitinge İzmir'den iki otobüs Çevik Kuvvet ekibi Bergama'ya takviye olarak gönderildi.

Söke söke alacağız
Spor salonu önünden yürüyüşe başlayan kalabalık, sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na ulaştı. Burada bir traktörün römorkundan oluşturulan kürsüye çıkan İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, küresel ısınma nedeniyle meydana gelen kuraklığa değinerek, "Küresel ısınma tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarımı bitirme noktasına getirdi. Bergama'da da çiftçiler kuraklık ve susuzluktan dolayı topraklarını ekememekte, istediği verimi alamamaktadır. 2006 yılı dünyada kuraklık ve çölleşme yılı olarak belirlendi. Buna rağmen ülkemizde bazı kesimler, birtakım gerekçelerle barajların açılmasına karşı çıkıyor. Ama biz söke söke suyumuzu alacağız" dedi.
Köse şöyle devam etti: "Bölgemizde susuzluk sadece Bergama ve bölge çiftçimizi değil, sanayici ve diğer esnafı da çok ciddi bir şekilde etkiliyor. Hali hazırda bir barajımız var ama su tutması çok görülüyor. Çiftçi mağdur ediliyor. Bugün Bergama'da belli tarım ürünlerini susuzluktan yetiştiremiyoruz. Bunun için suyumuzu istiyoruz. Bu baraj açılmasın da çiftçi aç mı kalsın? Yurt dışından buğday mı alalım? Bergamalı üreticiler, barajın su tutmasını istiyor" dedi.

Turizmden 25 kat fazla kazandırır
Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü baş mühendislerinden Ahmet Tomar da Yortanlı Barajı'nın bölge çiftçisi ve bölge ekonomisi için son derece önemli olduğunu ifade ederek, barajın bir an önce su tutması gerektiğini söyledi. Tomar, şöyle konuştu:
"Yortanlı Barajı, Bergama ve bölgemiz açısından son derece önemli. Kurtarma kazıları geçen yıl sona ermişti. Ancak bu nedenle oluşturulan bilimsel heyet, bazı eylem planları kararlaştırdı. Yortanlı Barajı işte bu heyetin gecikmeli kararları nedeniyle bekletiliyor. Barajın su tutmasıyla bölgede 6 bin kişiye istihdam sağlanacak. Bölge ekonomisine katkısı turizmin getireceği katkıdan 25 kat daha fazla olacak."

15 gün sonra o kapakları kapatacağız
Yortanlı Barajı'nın su tutmaması için mahkemeye başvuran kişilerin Bergamalı olmadığını belirten Yortanlı Barajı Girişim Grubu Sözcüsü Bedri Çakmaklıoğulları, "73 kişi dava açıyor. Bunlardan biri Bergamalı, diğerleri burada yaşamıyorlar. Bizim tekerimize çomak sokan güçler var. Bunlar görüntüde yabancılarla taban tabana zıt gibi görünen ancak gizli gizli Avrupa'ya gidip iki Yunanlı milletvekilini buraya getirten, oradaki harabeleri gösteren kişilerdir" diye konuştu.
Çakmaklıoğulları şöyle konuştu: "Biz Avrupa Birliği'nin diretmelerine karşı hareket edecek bir milletin çocukları değiliz. Biz hayatımızla oynatmayız. O baraj eninde sonunda su tutacak. Biz Atatürk'ün efendileriyiz, milletin efendileriyiz. Bugüne kadar 2 eylem yaptık. Bugün aşırı sıcağa rağmen nasıl miting yapılır gösterdik. Ama biz her şeye rağmen 15 gün sonra baraja gidip o kapakları kapatacağız. Barajımızın su tutmasını sağlayacağız."

Tarih yutturmacası
Yortanlı'da aslında tarih olmadığını ileri süren Çakmaklıoğulları sözlerini şöyle sürdürdü: "Orada sadece kalıntı var. O kalıntıları da tarih diye yutturuyorlar. Bu arada da barajın su tutması için durmadan bizi oyalıyorlar. Geçen bu sürede topraklarımız çöle dönüştü. Benim üreticim aç dururken oradaki kalıntıların ne anlamı var? Tarım susuzluktan kırılıyor, tarım Bakırçay'da bitmiş vaziyette. Biz devletin bir an önce barajın kapaklarını kapatmasını istiyoruz. Yoksa çiftçilik biter. Bakırçay'ın Afrika'ya dönmesini istemiyoruz. Tarih bizim karnımızı doyurmaz. SİT bahane Bakırçay köylüsünü öldürmek istiyorlar."

Yeni Asır – 26.06.2007