Susuz bırakanlar su kaynaklarını satmayı planlıyor

Meteoroloji Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Mustafa Diren dün yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de yaşanan krizlerin doğa üstü güçlere …
Meteoroloji Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Mustafa Diren dün yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de yaşanan krizlerin doğa üstü güçlere yüklenerek “çözümünün kamu eliyle olamayacağı, satıldığında hizmetlerin daha kaliteli ve ucuz olacağının” propaganda edildiğini belirtti. Böylece elde ne var ne yoksa satıldığına, son olarak da nehirlerin satılmasının gündeme geldiğine dikkat çeken Diren, MMO’nun 3 yıl önce kamuoyunu uyardığını kaydetti.
Büyükşehirlerde yaşanan su azlığının doğrudan kuraklığa bağlanarak su üzerinde oynanan oyunların gizlenmeye çalışıldığını savunan Diren, Ankara ve İstanbul’da suyun park ve bahçe sulaması adı altında gelişigüzel kullanıldığını söyledi.
“Nehirleri satışa çıkaranların, su kıtlığını kasıtlı mı yarattıkları sorusu akıllara takılmaktadır” diyen Diren, susuzluğun çözümünün de nehirlerin satılmasından geçtiğinin savunulduğuna dikkat çekti. Suyun ülkeler arasında stratejik öneme sahip olduğunu ifade eden Diren, “Yapılmak istenen, Ortadoğu’daki İsrail planlarının yaşama geçirilmesinin başka bir yolu mudur” diye sordu.
Diren, dünya su pazarının altyapısını oluşturan Dünya Su Forumu’nun 2009’da Türkiye’de toplanmasının nedeninin, Türkiye’deki suların pazarlanması için olduğunu belirterek, su kaynaklarının hızla elden çıkarılacağını vurguladı. (Ankara/EVRENSEL) 02.08.2007