Sulukule’nin yüzde 25’i satılmış!

Enkazlar arasında zor günler geçiren Sulukuliler önceki gün ansızın yapılan yıkımlarla iyice mağdur oldu.
Enkazlar arasında zor günler geçiren Sulukuliler önceki gün ansızın yapılan yıkımlarla iyice mağdur oldu. Yıkımdan sonra elektriği, telefonları kesilen Sulukuleliler kanalizasyonların da patlamasıyla sabahı zor etti.
Farelerin cirit attığı mahallede halk salgın hastalıkların baş göstermesinden korkuyor. Yıkımlarda felçli, yaşlı insanların evlerinden battaniyelerle çıkarıldığı Sulukule’de dün mahalleye gelen Fatih Belediyesi Başkan Yardımcıları Talip Temizer ve Okan Erhan Oflaz kimsenin içinde insanların yaşadığı evlerin yıkılmadığını kimsenin de yıkım için karga tulumba evinden çıkarılmadığını iddia etti. Sulukuleliler bu iddiaları yalanlarken, Temizer, mahalledeki evlerin yüzde 25’inin yıkımlar öncesinde el değiştirdiğini kabul etti. Kiracılar için Taşoluk’ta yapılan evlerin inşaatının bittiğini belirten Temizer, kiracıların bir hafta sonra bu evlere taşınabileceklerini duyurdu. Ancak mahalleli bunun yalan olduğunu belirterek, Taşoluk’ta yapılan evlerin rant amaçlı belediye çalışanlarına satıldığını iddia etti.
Çocuklar göz ardı ediliyor
Mahalleyi gezen ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, CHP Genel Sekreter Yardımcısı İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği’nde basın toplantısı düzenledi. Belediye Başkan yardımcılarının da katıldığı toplantı, zaman zaman sert tartışmalara sahne oldu. Mahalleli adına konuşan Hacer Fago, aylar önce yapılan yıkımların enkazlarının daha toplanmadığına dikkat çekti. Enkazdan düşen bir çocuğun yüz felci geçirdiğini kaydeden Fago, yapılan evlerin rant için başkalarına satıldığını iddia etti. Evlerin yıkımlardan önce başkalarına satıldığını söyleyen Fago, Sulukule’nin Sulukulelilere kalmayacağını ifade etti.
Taşoluk’taki evler bitirilmeden insanların evsiz barksız bırakılmasının düşünülemeyeceğini söyleyen Ufuk Uras da, Sulukule’de insanların ve çocukların yaşadığına dikkat çekerek, dozer merkezli bir yaşam istemediklerini anlattı.
Yıkım kararların siyasi bir karar olduğunu belirten Mehmet Sevigen ise, AKP Hükümeti’nden kimsenin mahalleye gelmediğine dikkat çekerek, “Onlar sadece yıkım için geliyor” dedi. Sevigen, ‘Boğaz’da onlarca kaçak villa var. Onlardan bir tanesini yıksınlar ya. Gücü yeten yetene” dedi. Meclis İnsan Hakları Komisyonunun Sulukule’de çadır kurması gerektiğini vurgulayan Sevigen, burada yaşananların insanlık sorunu olduğunu kaydetti. (İstanbul/EVRENSEL)


Yatalak hastayı sokağa bırakmak istediler

Belediye ile mahkemelik olan evlerden birinin çatısı bitişikteki ev yıkılarken büyük zarar gördü. Eşi yatalak hasta olan Bahriye Yargüder, yıkım ekiplerinin eşini sokağa bırakmak istediğini vurguladı. Belediye ile mahkemelik olduğunu söyleyen Yargüder, yıkım ekiplerinin eşini karga tulumba dışarı attığını söyledi. Yıkım ‘ekiplerinin size bir şey olmayacak, tedbir amaçlı sizi dışarı çıkarıyoruz’ dediğini belirten Yargüder, “Eşimin rahatsız olduğunu söyledim. Ambulans getirdiler. O da acil hastaya gidince eşimi sokağa bırakmak istediler. Ne yapıyorsunuz, sokağın ortasında nasıl oturacak dedim. Zabıta arabasına koydular. Eşim gece sinir krizi geçirdi” diyerek yaşadıklarını anlattı. Belediyenin şimdi evinin çatısını onarmaya çalıştığını ifade eden Yargüder, yıkılan binada tam 9 kişinin yaşadığına dikkat çekti.

Evrensel – 30.08.2008