Sulukule`de Yanlışlıkla Yıkım Var

Sulukule`de Yanlışlıkla Yıkım Var     

Sulukule'deki tescilli tarihi binaların da 'yanlışlıkla' yıkıldığı iddia edildi. Fatih Belediyesi iddiaları yalanladı. Sulukule Platformu ise 'Kayıtlar dosyalarda' diyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alınan Sulukule'de Anıtlar Kurulu'ndan tescilli tarihli binaların 'yanlışlıkla' yıkıldığı öne sürüldü. Fatih Belediyesi, iddiayı reddetti. Ama Sulukuye Platformu'ndan mimar Aslı Kıyak İngin ısrarlı: "Yıkımları Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'e bildirdik. 'Yanlışlık olabilir' dedi. Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız."

Fatih Belediyesi'nin Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde Sulukule'de yıkımlar dün de devam etti. Ancak bölgedeki yıkımlar sadece Sulukule sakinlerini değil, mimarları da hareketlendirmiş durumda. Sulukule Platformu'nun üyelerinden mimar Aslı Kıyak İngin, Sulukule'de tescilli 45 yapıdan ikisinin belediye tarafından yıkıldığını öne sürdü:

"Şu ana kadar Anıtlar Kurulu'nca tescillenmiş iki bina yıkıldı. Üstelik bunlardan biri 9 Şubat'ta AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk'in Sulukule'yi ziyaretinden iki gün sonra yıkılmış. 27 Şubat'ta Swiss Otel'de gerçekleştirilen 'Dünden Yarına Gayrimenkul Söyleşileri' isimli toplantıda kendisine tescilli binaların yıkımıyla ilgili soru sorduk. 'Yanlışlık yapılmış olabilir' dedi. Biz bu binaları inceledik. Tarihi eser olduklarını tespit ettik. Bu yapılar belediyenin kendi oluşturduğu projede de tarihi eser olarak yer alıyor. Toplam 100 sayfalık dosya içinde evlerin tek tek yerleri ve fotoğrafları belirlenmiş duruyor. Buna rağmen yanlışlıkla yıkılıyor." İngin, Fatih Savcılığı'na konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını da belirtti.

Fatih Belediyesi'yse bu iddiaları kabul etmedi. Belediye yetkilileri, söz konusu iki binanın 2005'te Anıtlar Kurulu'nca onaylanan 'Suriçi imar planı'nda 'tescilli' görünmediğini belirtti. İngin'se bu iddiaya karşılık "Ancak 2 Kasım 2007'de onaylanan belediye projesinde bize sunulan paftada yıkılan iki bina tescilli sivil mimari örneği olarak bulunuyor" dedi.

Belediye ve mimarlar arasında 'tescilli' bina tartışması sürerken Sulukulelilerin gündeminde 'kırmızı çarpı' vardı. Yıkılacak evlerin kırmızı boyayla işaretlendiğini söyleyen Sulukule sakinleri, yıkılan bazı evlerde hâlâ yaşayanlar olduğunu anlattı.

Radikal / 14.03.2008