Sulukule’de ‘insan hakkı ihlali’ yokmuş

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, şikâyetleri karara bağladı

Sulukule'de 'insan hakkı ihlali' yokmuş

ANKARA/ İSTANBUL (Cumhuriyet) – TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Fatih Belediyesi'nin "Kentsel Dönüşüm Projesi" çerçevesinde, Sulukule sakinlerinin evlerinin boşaltılmasında "insan hakkı ihlali" olmadığına karar verdi.

Komisyon dünkü toplantısında, "yeni rant alanı yaratmak amacıyla hazırlandığı" eleştirilerine yol açan ve "Romanlara zorunlu göç yolunu açacağı" belirtilen Sulukule Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili yapılan şikâyet başvurularını karara bağladı. Önceki toplantıda, İstanbul Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sulukule sakinleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini dinleyen komisyon, dünkü toplantıda "Sulukule sakinlerinin evlerinden çıkarılmalarında insan hakkı ihlali olmadığına'' oyçokluğuyla karar verdi. Komisyonun CHP'li üyesi Malik Ecder Özdemir , İstanbul Esenler'deki Ali Kul Çok Programlı Lise'sinde görevli öğretmen Z.Y' nin, Alevi bir öğrenci üzerinde baskı kurduğu yönündeki iddiayla ilgili hazırlanan komisyon raporunu gündeme getirerek öğretmenin hâlâ görevine devam edebilmesini eleştirdi. Özdemir, komisyonu olaya sessiz kalmakla eleştirdi.

Yıkım sürüyor

Bu arada, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Sulukule'de bir ev daha yıkıldı. Yıkılan iki katlı evin korunması gereken yapılardan olduğunu söyleyen Sulukule Platformu Üyesi Mimar Aslı Kıyak İngin , "Bu evin en az 200 yıllık olduğu söyleniyor" dedi.

Cumhuriyet  / 18.01.2008