Sulukule projesi onaylandı

Sulukule projesi onaylandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle Fatih’te Sulukule olarak bilinen ve yenileme alanı ilan edilen Hatice ve Neslişah Sultan mahallelerinde 620 ev, bir otel, bir ticaret, kültür ve eğlence tesisini içeren yenileme projesi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Yenileme Kurulu tarafından onaylandı.

Projeye ilişkin bilgi veren Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, projenin 2 Kasım 2007 tarihinde Yenileme Kurulu’nda onaylandığını belirterek, “Bu proje, Türkiye’de Yenileme Kurulu tarafından onaylanan ilk yenileme projesi” dedi. Toplam 91 bin 496 metrekare alanı kapsayan, 10 sokak ve 3 caddeden oluşan proje alanında 620 hak sahibi, 434 kiracı, 45 de dükkan bulunduğunu belirten Demir, 2005 yılı Temmuz ayında başlayan çalışma kapsamında projenin 11 kez revize edilerek son halini aldığını söyledi. Demir, yenileme alanı projesinin İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Selim Velioğlu ile İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Yüzer tarafından hazırlandığını belirterek, “Orada oturan Roman vatandaşlarının hayat tarzını devam ettirebilecekleri bir mimari projeye dönüştürdük” diye konuştu. Mustafa Demir, bugüne kadar 620 hak sahibinden 400 tanesiyle protokol imzaladıklarını, geriye kalanlar için geçen hafta kanun gereği 15 gün verilen uzlaşma süresinin de bittiğini belirterek, “Kanun gereği bizimle gelip uzlaşmayan 220 hane sahibi artık bu projeden yararlanamayacak. Biz kendi değer tespit komisyonumuzun onların mülkiyetleri için belirlediği rayiç bedelin yüzde 20’sini bankada kendi adlarına bloke ettirip, yolumuza devam ediyoruz. Ondan sonra bizimle uzlaşmayanlar mahkemeye başvuracaklar. Mahkeme ne kadar değer tespiti yaparsa, biz de onlar da karara uyacağız” dedi. Bu projede kimsenin mağdur olmasını istemediklerini iddia eden Demir, herkesi aynı yerde konumlandırmaya çalıştıklarını, ancak bunun mümkün olmadığını savundu.

Demir, “Sulukule denince sanki burada sadece Romanlar yaşıyor ve biz onları bu bölgeden göndermek istiyoruz gibi algılandı. Bir taşla birkaç kuş vurulacak projeler” şeklinde konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Evrensel / 28.01.2008