Sulukule halkına destek

ÇYDD Başkanı, yıkımların insan hakkı ihlali olduğunu vurguladı

Sulukule halkına destek

© Sulukule’de yaşayan yurttaşları ziyaret eden Saylan, Fener ve Balat çevresinde uygulanan kentsel dönüşüm projesinde insanların evlerinden atılmadığını vurgulayarak “Neden aynısı yapılmıyor” diye sordu.

İstanbul Haber Servisi- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan, Fatih Belediyesi’nin Sulukule’de “kentsel dönüşüm” adı altında başlattığı yıkımları eleştirerek,“Akşam yattım sabah kalktım bir projeyle bin yıllık kültürü yok edemezsiniz. Devletin görevi halkın yaşam koşullarını iyileştirmektir, eksikliklerini teşhir etmek değil” dedi.

Saylan ve beraberindeki bir grup ÇYDD üyesi dün Sulukule’ye destek ziyaretinde bulundu. Halkın şikayetlerini dinleyen Saylan, Romanların, Türkiye’nin asıl unsurlarından olduğunu vurguladı. Saylan, “UNESCO’nun yardımıyla Fener ve Balat çevresinde uygulanan kentsel dönüşüm projesinde insanlar evlerinden atılmadı. Neden aynısı burada da yapılmıyor. İnsanları yaşamlarından koparmak tam anlamıyla bir insan hakkı ihlalidir” diye konuştu.

Enkazlar tehlike saçıyor

Fatih Belediyesi’nce temizlenmeyen yıkım enkazı ise halkın güvenliğini tehdit ediyor. Sulukule Platformu tarafından hazırlanan raporda önlem alınmadığı için enkazlarda elektrik kaçaklarının olduğuna vurgulanarak “Enkazdan düşen beton parçası nedeniyle S.M. (7) adlı çocuk sol yüzük parmağını kaybetti. Molozların üstüne düşmesi sonucu yaralanan A.E’nin (7) beyninde hasar oluştu, kulakları duymuyor.”

Cumhuriyet / 21.05.2008