Sulukule Ağlıyor

14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sulukule’ye önceki gün baskın yapan belediye, zabıta ve çevik kuvvet ekipleri buldozerlerle mahkeme kararı çıkmamış evleri bile yıkarak, mahalle sakinlerini yıkıntı ve fareler içinde bıraktı. Geceyi elekriksiz, susuz geçiren Sulukule sakinlerini sabahın erken saatlerinde ilk ziyaret eden ÖDP İstanbul İl örgütü oldu. ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekilli Ufuk Uras mahalle halkının derdini dinledi. CHP İstanbul Milletvekilli Çetin Soysal, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen ve Fatih Belediyesi imardan sorumlu Başkan Yardımcısı Talip Temizer de yıkıntı içinde kalan evleri gezdi.

 

‘SOSYAL PROJENİZ BU MU?’

Sulukule Roman Kültürü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük, Sulukule Platformu sözcüsü Hacer Foggo ve Sulukule halkı tarafından Sulukule kahvesinde karşılanan milletvekillerileri, zabıtalar tarafından tartaklanan ve evleri yıkılan halkın şikâyetlerini dinledi.

Yıkım esnasında yaşananlara değinen Sulukule Platformu Sözcüsü Hacer Foggo, mahkeme tarafından yıkım kararı çıkmamasına rağmen yıkım sırasında evinin bir kısmı çöken, iki oğlu cezaevinde olan ve felçli kocasına bakan Bahriye anayı örnek göstererek, Fatih Belediyesi’nin insanlık dışı muamelesini kınadı. Belediye Başkanı Mustafa Demir’in söz verdiği anahtarların hala Sulukule sakinlerine teslim edilmediğini belirten Foggo, insanların susuz, elekriksiz yaşandığını ve çocukların patlayan  kanalizasyon sular nedeniyle hastalandığına dikkat çekti. AKP hükümetine ve Fatih Belediyesi’ne seslenen Foggo, “Sosyal proje dediğiniz insanların üstüne evleri yıkmak mıdır? Sabah hiç kimsenin bilgisi yokken, insanları uyarmadan baskın yapıp kapı dışarı atmak ve felçli olan bir adamı barksız bırakmak mıdır?” diye konuştu.

 

‘ÇOCUKLARIMIZ YIKINTI İÇİNDE YAŞAMASIN’

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, bir yıl  öncesinde yine Sulukule’de bulunduklarını, Belediye Başkanı Mustafa Demir’in kendilerine verdiği tüm vaatlere karşı bugün ilerlemek bir yana Sulukule halkını daha da mağdur bir biçimde bulduğunu belirti. Uras, kentsel dönüşüm adı altında rant uğruna insanların bir yerden bir yere nakil edildiğini vurguladı.Yerel seçimlerde halkın ikiye bölüneceğine dikkat çeken Uras, kentsel dönüşüm projesini destekleyen ve karşı olan arasında bir seçim yapılacağını belirti. Son yıkımlara tepki gösteren Uras, “Biz kentimizde dözerler istemiyoruz. Çocuklarımızın dözerler ve yıkıntılar içinde yaşamasını kabul etmiyoruz” dedi.

Destek vermeye gelen herkese teşekkür eden Sulukule Kültürü ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük, sularının ve elekriklerinin kesildiğini, yıkılan evlerden çıkan farelerin mahale sakinlerinin sağlığını tehdit ettiğini bu insanlık dışı muameleyi  Sulukule halkı olarak hak etmediklerini belirtti.

Sulukule’ye ait olduklarını vurgulayan Pündük, “Sulukule’yi yıkmak yerine el birliğiyle güzelleştirebilirsek, eğlence merkezi kurabiliriz, el işleri ile uğraşan kadınlarımız dükkan açabilir, insanlarımız daha iyi standartlarda yaşayabilir. Ama bu şekilde bizi kendi kültürümüzden kopartarak, uzaklara atarak çözüm üretemezler. İnsanlarımızın zaten geliri yok, aylık 180 milyon ile geçiniyorlar. Sulukule bizim mahallemiz, bizim kültürümüz… Burayı bize bıraksınlar. Zorla güzellik olmaz, gerekirse çadır kurarız yine de burayı teslim etmeyiz” dedi.

Söz alan CHP İstanbul Milletvekilli Çetin Soysal, devletin görevinin insanları mağdur bırakmak değil, onların daha iyi bir hayat standardında yaşamaları için uğraşmak olduğunu söyledi. Soysal, “Bu şekilde insanları asimile ederek hiç bir yere varılmaz. Sulukule’de yılardır bir kültür yaşıyor saygı duymak lazım. Nasıl ki Brezilya’da samba, Arjantin’de tango varsa Sulukule’de de roman kültürü var. Ben de kendimi roman olarak kabul ediyorum ve sonuna kadar onlara destek olacağım” dedi.

Sulukule yıkımının siyasi bir karar olduğuna dikkat çeken CHP Genel Sekreteri Mehmet Sevigen, “Siz onlara oy verdiniz onlar sizin evlerinizi başınıza yıkıyor. Ramazan’a üç gün kala insanları yıkıntılar arasında mı bırakmak Müslümanlık. İşinize gelince kaçak villalara göz yumuyorsunuz ama iş yoksul semtlere gelince gözünüzü kırpmadan yıkıyorsunuz bu mudur sizin adaletiniz” diye konuştu.

ZEYNEP KURAY – MURAT HAMİTOĞLU

 

***

Yıkım, gece boyunca elektriksiz ve susuz bıraktı

Sabah’In erken saatlerinde hiç bir uyarı yapmadan Sulukule’ye giren çevik kuvvet ve zabıta ekipleri insanlara haber vermeden evlerini yıktı. Dördüncü kattan atlayan kadınları ve felçli insanların haykırışlarına bile aldırmayan zabıta ekipleri, Sulukule Platformu üyesi kadınların üzerine yürüyerek dövmeye kalktı. Yıkılmayacak evleri bile yıkan belediye ekipleri insanları gece boyunca elektriksiz, susuz ve fareler içinde bıraktı.

»Kadriye : Benim evim daha mahkeme kararı çıkmadan yılıldı. Haber vermeden sabah saat 8’de gelip terör estirdiler. Önüne geçtim ama neye yarar… 40 senemi gözümün önünde yıkıntılar içersinde bıraktılar yazıklar olsun!

»Sevil Hiçkimseyigörmez: Saat 8’de çoluk çocuk hepimiz uyurken evimi yıkmaya başladılar. Ben aniden uyandım. Deprem oluyor sandım ve camdan atladım. Ev resmen sallanıyordu. Bize böyle bir muammele neden yaptılar? İnsan gibi gelip uyandırır. Oğlum evin içine girmek istedi polis onu dövmeye kalktı.

»Birgül Özgür: Elektriği kestiler, suları kestiler. İnsanız biz!. Yaşasın bakayım Belediye Başkanı Mustafa Demir burada bu koşullarda bir gün de göreyim onu.

»Şükrüye Çetiner: Bize anahtarları teslim etsinler artık. Mubarek ramazan geliyor. Biz nasıl oruç tutacağiz, nasıl namaz kılacağiz. Kaç sene oldu böyle mağduruz yeter artık insaf etsinler.

»Bahriye abla: Benim iki evladım cezaevinde, kocam felçli. Gelirimiz yok komşular olmasa burada aç kalırız. Şimdi de evimi başıma yıktılar ben ne yapacağim söylermisin bana. Bu nasıl bir adalet. Onlara oy verenin eli kırılsın bir daha onlara oymoy yok.

Birgün – 30.08.2008