Suları özelleştirmek için hazırlık yapılıyor

Suları özelleştirmek için hazırlık yapılıyor

Turan GÜLTEKİN / İZMİR, (DHA)

Küresel ısınmayla birlikte su, dünyada daha da stratejik bir madde haline gelirken kaynakların iyileştirme ve dönüştürme vaadiyle büyük şirketlere devredileceği belirtildi.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu ile EGEÇEP (Ege Çevre ve Kültür Platformu) sempozyum düzenleyip suların geleceğini masaya yatırdı. Suyun ticarileştirilmesine karşı mücadele eden ABD, Uruguay ve Kanadalı sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı sempozyumda ticarileştirilen ve hergeçen gün fiyatı artırılan sudan, yoksul halkın faydalanmasının güçleştiği belirtildi.

ÖNCE PARA SONRA SU

Dünya Bankası'nın desteklerinin özelleştirme şartıyla verildiğini, özelleştirmelere de güçlü şirketlerin girdiğini belirten Uruguaylı Carlos Sosa, "Bizde 2000 yılında bu uygulamaya geçildi. Fakat, şirket iyileştirme ve dönüştürme sözlerini yerine getirmedi. Halktan kullanmadıkları suyun parası istendi. Halk büyük tepki gösterdi. Yaşam savunucularının karşı çıkmasıyla şirket pasifize edildi. Ama bunun için büyük mücadeleler verildi" dedi. İlk oturumunu yöneten Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Prof. Kamil Okyay Sındır, en temel canlı ihtiyacı olan suyun da özelleştirilmeye çalışıldığını, suyun ticari bir mal haline getirilmesine karşı çıkılması gerektiğini söyledi.

Dünya Bankası yanıldı

ABD’li Majbritt Fill Flynn 150 yıl önce suyu özelleştiren ilk ülke olan ABD’de bile son zamanlarda suyun sosyal hak olduğunun konuşulmaya başlandığını söyledi. Dünya Bankası’nın suyla ilgili bir yatırımda özelleştirilmeyi şart koştuğunu anlatan Flynn, "Uygulanan politikaların başarısız olduğunu gören Dünya Bankası yeni politika arayışına girdi" dedi.

Türkiye'de yapılacak Dünya Forumu'na dikkat

Su konusunda tüm dünyanın önemli bir yol ayrımında olduğunu söyleyen Kanadalı Amil Naidoo da, "Yalnız Türkiye’de değil, tüm dünyada su ticari bir mal haline getirilmeye çalışılıyor. Suya herkesin kolaylıkla ulaşabilmesi için mücadele etmemiz şart" diye konuştu.

2009'A DİKKAT

Dünya Su Konseyi tarafından üç yılda bir yapılan Dünya Su Forumu’nun 2009 yılında İstanbul’da yapılacağını ifade eden Naidoo, Türk Hükümeti’nin, suyun özelleştirilmesinin önünü açmak için forumun İstanbul’da yapılmasını istediğini savunarak, "Forum öncesinde suyun ticari bir mal olarak satılmasının ne kadar iyi olduğunu anlatan reklamlarla propagandalarla karşılaşacaksınız. Bunların hiçbirine inanmamak ve toplu olarak mücadele etmek gerekiyor. Çünkü önümüzdeki yıl yapılacak forumun merkezinde insan olmayacak, suyun ticareti olacak" dedi.

Çamlı Barajı 250 bin kişiye su sağlayacak

SU politikaları toplantısında İZSU Etüt Projelendirme Müdürü Adnan Adıgüzel İzmir'de su kaynaklarının yetersiz olduğunu Metropol alan sınırlarının genişlemesiyle 250 bin kişiye su sağlayacak Çamlı Barajı'nın mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. 1997 yılında uygulama projesi hazırlanan Çamlı Barajı için daha önce alınan ÇED raporunun, "İzmir'in su ihtiyaçı yok" gerekçesiyle reddedildiğini belirten Adıgüzel, "Hukuki mücadelemiz sürüyor. Çamlı'nın avantajları çok. Bu barajdan elde edilecek su arıtma tesisi ve mevcut iletim depolarına kadar tamamen cazibeli olarak ulaştırılacak. Bu ciddi bir tasarruf demektir, bu tasarruf maliyetlerin düşmesi ve tüketiciye daha ucuz su tüketimi demek" dedi.

Hürriyet Ege / 01.04.2008