Su mu, tarih mi?

 

Yortanlı Barajı’nın su tutmasını isteyenlerle Allianoi’yi korumak isteyenler, Bergama’da bir yaman çelişki oluşturuyor

Yortanlı Barajı’nda su tutulmasını isteyen az sayıda çiftçi, Bergama’da miting (!) yaptı
<Fotoğraflar: Bora Şengören>
İzmir’in Bergama ilçesinde yapımı tamamlanan ancak Allianoi Antik Kenti’ni sular altında bırakacağı gerekçesiyle su tutulmasına izin verilmeyen Yortanlı Barajı’nda su tutulmasını isteyen çiftçiler, miting yaptı.Bergama Cumhuriyet Meydanı’nda ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan çiftçiler, ’’Çiftçimiz, toprağımız, verim için su’’ diye slogan attı.
Burada konuşan Bergama Ziraat Odası Başkanı Bedri Çakmaklıoğulları, Yortanlı Barajı’nın yalnızca Bergama’da değil, Dikili, Kınık ve diğer bazı bölgelerin de sulanmasında etkili olacağını, buradan verilecek suyun 200 bin kişiyi etkilediğini söyledi.
Kapakları kapatın!
Barajın kapaklarının bir an önce kapatılarak su tutulması için çalışma yaptıklarını kaydeden Çakmaklıoğulları, Allianoi diye bir yer olmadığını iddia ederek, şöyle konuştu:
’’Buranın varlığına bir kişi hariç (kazı heyeti başkanı) kimse inanmıyor. Bugüne kadar kazı çalışmalarında 3,4 milyon YTL harcandı. Ardından söz konusu kişi, 2 Yunan milletvekili getirdi. Bu gezinin ardından Dışişleri Bakanlığına ve Başbakanlığa AB’den mektup geldi. Barajın su tutmaması istendi. 73 kişi barajda su tutulmaması için dava açtı. Bu kişilerden yalnızca 2’si Bergama’da ikamet ediyor. Bergama ile hiç birinin ilgisi yok. Bunların arasında 36 avukat da var. 1,5 yıldan beri bizi susuz bırakan bu kişiler hakkında, maddi, manevi tazminat davası açacağız. Davayı kazandık mı herkesin ektiği ürüne göre saklı kalan hakkımızı artırarak yeni tazminatlar alacağız.’’
Çakmaklıoğulları, 22 Temmuzda seçilecek kişilerin Yortanlı Barajı’nda su tutulup tutulmamasıyla ilgili kararı DSİ’ye bırakmaları talebinde bulunarak, ’’15 gün sonra kapaklar kapanmazsa biz gidip kapatacağız’’ dedi.
    
10 bin kişiye istihdam
    
İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse de su isteyen çiftçilerin mücadelelerinde direnmeleri gerektiğini belirterek, barajda suyun tutulmasını istediklerini kaydetti. DSİ Başmühendisi Ahmet Tomar ise bölgede su olmaması halinde çiftçilerin değeri daha düşük olan arpa, susam gibi ürünler ekeceğini, suyun verilmesi halinde ise değeri daha yüksek olan pamuk, domates mısır gibi ürünlerin ekilebileceğini söyledi. Tomar, barajın yapımının tamamlanıp su verilmeye başlanmasıyla 10 bin kişinin istihdam edileceğini ifade etti. Mitingin ardından çiftçiler, sessizce dağıldı.
Yenigün – 26.06.2007