Stratejik planda ‘Güneş’ yok

Bakan Yıldız ‘Güneş Türkiye için çok önemli bir yenilenebilir kaynak’ diyor ama bakanlık ayrı telden çalıyor

Stratejik planda ‘Güneş’ yok

MURAT KIŞLALI

ANKARA – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldızın Güneş de Türkiye için çok önemli bir yenilenebilir kaynak diye konuşmasına karşın, bakanlığın geçen hafta içinde açıkladığı 2010-2014 yıllarını kapsayan Stratejik Planında Güneş sözcüğünün yer almadığı ortaya çıktı.

Enerji Bakanı Yıldız, önceki gün Okan Üniversitesinin Dünyada ve Türkiyede Temiz Enerji konulu panelinde yaptığı konuşmada, 2023 yılına kadar, enerji konusunda Türkiyenin bütün yerli kaynaklarını harekete geçirmeyi düşünüyoruz. Güneş de Türkiye için çok önemli yenilenebilir kaynak. Türkiye bir Güneş cenneti. Biz o zaman bunu kullanalım dediğimizde bu doğru bir düşünce ve biz bunu yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı Yenilenebilir Enerji Kanununda da gündeme getireceğiz dedi. Bakan Yıldızın güneşe verdiği bu öneme karşın TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Strateji Planı (2010-2014)” belgesinde güneş kelimesine rastlanmadı.

Strateji Planında Fırsatlarımız başlığı altında Ülkemizin zengin çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip olması sayıldı. Planın Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji arzı içindeki payını arttırmak şeklindeki 2. amacı kapsamında da Yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin temel hedefimiz, bu kaynakların elektrik enerjisi üretimi içerisindeki payının 2023 yılında en az yüzde 30 düzeyinde olmasının sağlanmasıdır denildi.

Kaynak: Cumhuriyet – 19.04.2010