İstanbul ve Ankara ulaşımı kısalıyor

İstanbul ve Ankara ulaşımı kısalıyor

Ulaştırma Bakanlığı, İzmir'in kuzey ve kuzeybatısıyla bağlanıtısını rahatlatacak 3 yeni otoyol projesi için kolları sıvadı

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ) / FOTOĞRAFLAR: KADİR KEMALOĞLU

Ulaştırma Bakanlığı, İzmir'e karayolu ulaşımında çağ atlatacak yeni projeler için harekete geçti. 6 yeni otoyol projesi için çalışma başlatan Ulaştırma Bakanlığı, bunlardan üçüyle İzmir'i İstanbul, Ankara ile Çanakkale üzerinden Edirne'ye bağlayacak.
Yeni otoyol projeleriyle ilgili Yeni Asır'a bilgi veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir-İstanbul Otoyolu için 2008 yılında ihaleye çıkacaklarını belirterek, "İhale, yap-işlet-devret yöntemiyle gerçekleştirilecek. İzmir-Çanakkale-Edirne ile İzmir-Ankara otoyolu için de çalışmalarımız sürüyor. İzmir-İstanbul'un ardından, onların da yapımına başlayacağız" dedi. İzmir'in 3. büyük kent olmasına karşın İstanbul ve Ankara'yla ulaşım bağlantısının istedikleri gibi olmadığını belirten Yıldırım, amaçlarının bu eksikliği gidermek olduğunu söyledi.
İzmir'e bağlanacak 3 yeni otoyolun güzergahları şöyle:

4 saate inecek
İzmir-İstanbul otoyolu, Kemalpaşa-Saruhanlı-Akhisar-Zeytinova-Savaştepe Balıkesir-Mustafakemalpaşa-Bursa- Orhangazi-Çiftliköy-Dilovası'nı takip ettikten sonra İzmit Körfezi'ni geçip İstanbul'a ulaşacak. Otoyolda
İzmit Dilovası ile Yalova Hersek burnu arasına bir asma köprü yapılacak. 1645 metre genişliğinde bir alana oturacak köprünün uzunluğu da 7-8 kilometre olacak. 422 kilometrelik otoyolun İzmir-İstanbul arasını 4 saate düşürmesi öngürülen 422 kilometrelik otoyolun 6 milyar dolara malolması hesaplanıyor.
500 kilometre olması öngörülen Edirne-İzmir Otoyolu ise, Edirne-Çanakkele-Gelibolu-Ezine-Ayvacık-Edremit-Bergama-Aliağa-İzmir güzergahını izleyecek. Burada Çanakkale ve Gelibolu arasına yaklaşık 1.3 kilometre uzunluğunda bir köprü yapılacak. İzmir-Edirne Otoyolu ayrıca Edremit-Savaştepe-Balıkesir üzerinden İzmir-İstanbul Otoyolu'na da bağlanacak.

Trafik rahatlayacak
Başkent ile İzmir arasındaki mesafeyi kısaltacak otoyolun güzergahı ise, İzmir-Kemalpaşa-Turgutlu-Salihli-Uşak-Afyon-Eskişehir-Ankara şeklinde olacak.
Diğer otoyol projesi ise ülkenin kuzey batısında yapılacak ve Edirne'ye kadar uzanacak. Proje İstanbul Boğazı'na yeni bir köprü yapılmasını da içeriyor. Tüm otoyol projelerinin en geç 5 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Bakan'dan müjdeler
Bazı açılışlar için önceki akşam İzmir'e gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, dün sabah ilk olarak Vali Cahit Kıraç'ı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti. Daha sonra Vakıfbank'la Devlet Demiryolları ve Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol törenine katılan Yıldırım, ayrıca öğlen İzmir'de bulunan Uluslararası Sergiler Bürosu İnceleme Heyeti'ne Crowne Plaza'da bir öğle yemeği verdi.

Tüp geçit 2008'de
Bakan Yıldırım, Çevre Yolu'nun 41 kilometresinin tamamlandığını, son 10 kilometrelik etapta da yüzde 80 seviyesine ulaşıldığını söyledi. İnciraltı-Çiğli arasında yapılacak tüp geçit projesini 2008'de ihale edeceklerini belirten Bakan Yıldırım, "Çevre yolu, kenti gerdanlık gibi sarıyor, ancak halkanın bir bölümü yarım kalıyordu. Bu da Körfez kısmıydı. Tüp geçit ile gerdanlığı tamamlayacağız. Çandarlı liman projesinde ön çalışmalarımız devam ediyor. Çeşme Sığacık Yat Limanı da yakında hizmete açılacak" dedi.

Yeni Asır / 07.11.2007