Sorun çözüldü 2 tersane yolda

Sorun çözüldü 2 tersane yolda

İzmir'de yıllardır kurulması için mücadele verilen tersane konusunda Gemi Mühendisleri Odası da harekete geçti. İlk tersane için Tarım İl Müdürlüğü'nde iki yıldır süren pürüzün aşılmasını sağlayan Gemi Mühendisleri Odası (GMO) ayrıca Dikili Çakmaklı Köyü'ndeki tersane için ayrılan yerde de kısa süre içerisinde tersane projesini hayata geçirmek için çalışıyor. Çandarlı -Zeytindağ'daki liman ve yanında kurulacak tersanenin ÇED raporu ile ilgili olarak devam eden sorunun Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürlüğü'nün devreye girmesiyle aşıldığını belirten GMO İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer, bununla birlikte tersane kurulmasındaki en büyük engelin ortadan kalktığını söyledi.

ÇED RAPORU

Tarım İl Müdürlüğü'nün 2 yıldır 'ÇED raporu alınmadan yer uygunluk onayı vermem' kararı yüzünden burada hiçbir ilerleme sağlanamadığına dikkat çeken Erginer, "Yeni düzenleme ile Tarım İl Müdürlüğü yer onayı için ÇED raporunu beklemeyecek. ÇED raporu tersaneyi kuracak firma tarafından alınacak. Gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından da tersane kurulabilecek" dedi. Erginer, İzmir'de 7 yıldır tersane kurulması için Deniz Ticaret Odası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın da yoğun çalışma yaptığına dikkat çekti.

5 MİLYAR DOLAR KATKI

2010 yılına kadar Türkiye'deki bütün tersanelerin dolu olduğuna işaret eden Erginer, şu bilgileri verdi: "Ne yazık ki, İzmir ve çevresi bu pastadan pay alamıyor. Türkiye'nin kıyı uzunluğunun yaklaşık üçte biri Ege Bölgesi'nde. Türkiye gemi inşaa sanayinin ülkeye yıllık katkısı bürüt olarak 5 milyar dolar seviyesinde. Türkiye bu konuda en çok sipariş alan dördüncü ülke. 2010 yılında Türkiye'de 120 tersane olacak. Ama bu işten milyarlarca dolar kazanan Yunanistan'ın karşısında bulunan sahillerde bir sivil tersane bile yok. Her yıl binlerce geminin geldiği bu sahillerde bir arızada bile bunu giderecek bir tersane yok. Bu sektörde 1 kişiye istihdam sağlarsanız, 6 kişiye istihdam sağlamış oluyorsunuz. Gemi mühendisleri de bu yatırımlardan iş olarak payını alıyor. Biz bütün bunları göze alarak bu bölgeye tersane kazandırmak istiyoruz."

PLAN HAZIR

Zeytindağ'dan sonra Çakmaklı Köyü'nde de 1/100 binlik planlarda tersane yeri ayrıldığına dikkat çeken Erginer, burada da tersane kurmak isteyen yatırımcıların bulunduğunu söyledi. Bu arazinin yaklaşık 400 dönümlük dolgu alanı olduğunu ifade eden Erginer, 1/25 binlik ve 1/5 binlik planlara da işlenmesi halinde burada da bir tersane kurulabileceğini belirtti. Çaltıdere'de de İzmir Tekne İmalatçıları Derneği üyelerinin yat inşaa çalışmalarına başlayacaklarına dikkat çeken Erginer, "Bodrum'daki tekne imalatçılarının Milas Ören'de toplanması düşünülüyor. Yine Dikili'de bir marina inşaatı ile yat inşaa alanı düşünülüyor. Aliağa'daki gemi sökümcülerinin de tersane kurma çabaları var. Ayrıca biz İzmir'de öncelikle Pasaport'ta olmak üzere Bayraklı ve Mavişehir'de marina kurulmasıyla ilgili çalışmaları başlattık. Bu projelerin devreye girmesiyle İzmir bu sektörden de daha çok pay alacak ve binlerce kişiye bu şekilde istihdam sağlacak" dedi.

ÖNEMLİ BİR SORUN ÇÖZÜLDÜ

Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş ise tersane yerinin uygunluğu için İzmir'de yaptıkları görüşmelerin ardından bu sorunun çözüldüğünü belirterek, "Tarım İl Müdürlüğü 'ÇED raporu olmadan, yer için onay vermem' şeklinde bir görüşe sahipti. Biz tersane yerinin uygunluk onayı için ÇED raporunun gerekmediğini anlattık. İzmir Valiliği'nin talimatı ile Tarım İl Müdürlüğü'ne bu görüş iletildi. Böylelikle 2 yıldır devam eden sorun çözüldü. Tarım il Müdürlüğü yer için onay verdi" diye konuştu. Çandarlı-Zeytindağ'da bin 200 dönümlük alanın yer ve derinlik bakımından kendileri için tersane yatırımına uygun olduğunu ifade eden Aytaş, ÇED raporunu ise tersane kurmaya talip olan firmanın alacağını söyledi. Firmanın ÇED raporu almasının ardından gerekli projeleri ile kendilerine başvuracağını ve izin aşaması geçildikten sonra tersaneyi kurabileceğini vurgulayan Duran, "Ege Bölgesi'nde ne yazık ki bugüne kadar bir tersane kurulamadı. Yatırımcıların ilgi göstermesi ile birlikte umarım kısa süre içinde tersane faaliyete başlar. Biz de müdürlük olarak elimizden gelen çabayı göstereceğiz" dedi.

Füsun ÇAĞLAR /İZMİR

Akşam Ege / 11.03.2008