Son yeşile adaletsizlik

<Fatih YAPAR – yenigün 04.07.2007{nomultithumb}>
Adalet Bakanlığı’nın yeni çıkan yasa gereği kurmak için çalışmalarına başladığı üç pilot il arasında yer alan İzmir’de de Bölge Adalet Mahkemesi’nin nereye yapılacağı tartışma konusu oldu. Konak Belediye Meclis Toplantısında krize dönüşen yer tahsisine AKP’li meclis üyeleri yeşil dokunun zarar gördüğü gerekçesiyle ret kararı verdi. CHP’liler ise buranın sadece fidanlık olarak kullanıldığını söyledi.
20 kat arttı
Mersinli’de Stadyum Metro istasyonu’nun karşısında yer alan ve imar planlarında resmi tesis alanı görünmesine rağmen araziye dikilen ağaçlar büyüyünce orman gibi oldu. Uzun süre planlama yapılmadan bekleyen 12 bin 400 metre karelik arazi Adalet Bakanlığı’nın 9 Eylül Üniversitesi’nden araziyi kendisine tahsis edilmesi ile tekrar gündeme geldi. CHP’li meclis üyeleri yeni planın eskisinden daha sağlıklı olduğunu belirtse de yapılanama ile inşaat yoğunluğu 20 kart artacak. İçinde onlarca yıllık ağaçlar, süs bitkileri ve palmiyelerin olduğu alan için çalışmalar başladığı zaman kent içinde ender bulunan yeşil dokulardan biri de ortadan kalkmış olacak.
Orada fidan var
Encümen Üyesi CHP Meclis Üyesi Uğur Yelekli Adalet Bakanlığı’nın ülkenin en önemli kurumlarından biri olduğunu ve belediye olarak yapabilecekleri yardımı çekinmeden yapmaları gerektiğini vurgularken,  Salih Göçmen ise “Burada büyük ağaçlar yok. Sadece fidanlık olarak kullanılıyor. Üç beş yılda büyüyen fidanların yerine yenileri dikiliyor” dedi. Adalet Bakanlığı’nın ‘taban alanı için kısıtlama talebini kaldırın’ yönünde istekleri bulunduğunu bildiren Başkan Muzaffer Tunçağ ise, “Biz kabul etmesek bile bu karar Büyükşehir Belediyesi’nden geçecek. Bu plan yapıldığı zaman yeşili korumuş olacağız. Alanda 2 emsal kullandık ve böylece yanındaki parsellerde daha fazla alan kalmasını sağladık” dedi.
İçimiz gidiyor
Şehir içinde böyle dokunun az kaldığını belirten AKP’li üyelerden Rıza Evcim ise “Orada birçok bitki çeşidi var. Artık büyümüş ağaçlık ormanlık olmuşlar. Fidanlık diye kabul ediyorsunuz. Oraya hiç mi gitmediniz. O ağaçların kesildiğini düşününce içimiz gidiyor” diye konuştu.