Son sözü Başbakan Erdoğan söyleyecek

EXPO 2015 Yönlendirme Kurulu'nun ardından yer konusu seçimi bir kez daha ön plana çıktı. Büyükelçi Sencar Özsoy'un, Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Sekreteri ile görüştüğünü belirterek, 'Genel Sekreter, 'Türkiye İtalya'dan 1 sene önce çalışmaya başlamasına rağmen, avantajı kaybetti. 6 ay gerisinde kaldınız. Yer tespiti yapamadınız bütçeniz ve dosyanız yok. Elinizi çabuk tutmanız lazım. Milano bu bakımdan çok öne geçti. Kaybolan zamanı telafi etmeniz gerekiyor' dedi' şeklinde açıklama yapması İzmir'de hareket yarattı. 18 kurum ve kuruluş başkan ve temsilcisinin katıldığı Yönlendirme Kurulu'nun, büyük bölümünü basına kapalı olarak gerçekleştirdiği toplantıda EXPO 2015'in nerede yapılacağı konusu bir diğer önemli gündem maddesi oldu. Toplantıda, yer konusunda ismi ağırlık kazanan İnciraltı ile ilgili kurul üyeleri görüşlerini dile getirdi. Toplantı çıkışında açıklama yapan Vali Oğuz Kağan Köksal, 'Herkes EXPO'nun İnciraltı'nda yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Bu tartışmaların bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz. Çünkü, Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda çalışması var. Eğer İnciraltı seçilecek ise, 3 husus göz önünde tutulacaktır. Birincisi çevre ve şehircilik adına gerekli işlemlerin tamamlanıp, yapılması şartı. İkincisi orada mal sahibi olan insanların hiçbir şekilde haklarının zarar görmemesi noktasında yapılan çalışmalar ve üçüncü olarak ise EXPO eğer orada olursa EXPO'nun bitiminde kente neler kazandıracağı konusu. Dolayısıyla bu üç hususu kapsayan imar çalışmalarının gündeme gelmesi gerekiyor' dedi.

TANITMA KURULU TAKVİYESİ

Toplantıda EXPO hazırlıklarında icra görevi yapacak Yürütme Kurulu belirlenirken ayrıca bu kurula yardımcı olması için bir de Tanıtma Kurulu oluşturuldu. Toplantıda Yönlendirme Kurulu'nun sekretaryasının nerede olacağı da tartışıldı. Toplantıda, yurtdışı tanıtım çalışmaları ve proje hazırlıkları için kurulan İZEXPO konsorsiyumunun sunumu, Yürütme Kurulu üyelerinin seçimi, EXPO'nun yapılacağı alanla ilgili görüşmeler, bütçe, izlenecek yol haritası ve yardımcı kurulların tespiti başlıklarında toplanan 6 gündem maddesi görüşüldü. Saat 13.00-14.00 arası verilen öğle yemeği arasından sonra kurul toplantısı 17.00'ye kadar sürdü. Toplantıda ele alınan konuları da yine Köksal, açıkladı. Köksal, toplantıda Yürütme Kurulu'nda yer alacak isimlerin belirlendiğini dile getirdi. Yürütme Kurulu'nun Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan veya yardımcısı başkanlığında oluşacağını ifade eden Köksal, 'Yürütme Kurulu'nda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Adem Şahin ve Kültür Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Özgür Özarslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İTB Başkanı Tuğrul Yemişçi, EBSO Başkanı Tamer Taşkın'dan oluştu' dedi.

Yürütme Kurulu'na destek olmak amacıyla bir de Tanıtma Kurulu oluşturulmasının kararlaştırıldığını açıklayan Köksal, bu kurulun üyeliklerine de Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, İl Genel Meclisi Başkanı Hakkı Berksü, EGİAD'ı temsilen Fatih Dalan ve EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak'tan oluştuğunu bildirdi.

ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

EXPO Tanıtma Kurulu Üyesi ve İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Hakkı Berksü, organizasyonun kente kazandırılmasının İzmir'in dünya bazında tanıtımında çok önemli bir yeri olduğuna değindi. Bunun için İzmir'deki STK ve kamu kurumlarının el ele vermesi gerektiğini belirten Berksü, 'Büyükelçimizin de açıkladığı gibi EXPO konusunda geri kaldık. Açığı kapatıp, Milano'yu geçmemiz lazım' dedi. Yer konusunda seçeneğin 2'ye indirildiğini hatırlatan Berksü, 'İnciraltı ya da Urla'da yapılması konusunda öneriler var. Her 2 yerin de avantaj ve dezavantajları görüşülüyor. Bir seçim yapılması lazım. Bu konudaki son kararı ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak' diye konuştu.

Akşam / İZMİR 06.03.2007