Size göre hangi Kemeraltı güzel?

6 Eylül 2008 – Yenigün

 

Büyükşehir Belediyesi tarihi çarşıdaki düzenleme için yarışma düzenledi. Sekiz eser kamuoyunun beğenisine sunuldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı Çarşısı’nın yeni tasarımı için açılan ulusal fikir yarışmasının sonuçlarının; jüri, yarışmacılar ve kamuouyu tarafından tartışılacağı bir kolokyum düzenledi. Kolokyum, 6 Eylül 2008 Cumartesi günü saat 14.00’de İzmir Fuarı 1/B Hol’de gerçekleştirilecek.Kemeraltı Çarşısı’nın üst örtü tasarımından meydan düzenlemesine ve kent mobilyalarına kadar pek çok ögeyi kapsayan fikir yarışmasının eşdeğer 8 eser ile sonuçlanmasının ardından, kazanan eserleri kamuoyunun fikir ve beğenisine sunmak amacıyla düzenlenen kollokyumda, İzmirlilerin görüş ve düşüncelerini rahatça söyleyebilmesi sağlanacak. Kolokyumda hazır bulunacak olan jüri üyeleri, eser seçimi yapılırken nelere dikkat edildiği konusunda bilgilendirme yaparken; yarışmacı ve katılımcıların sorularını cevaplandıracak. Yarışmaya katılan 44 eser, Fuar 1/B Hol’de 14 Eylül 2008 tarihine kadar görülebilecek.

İzmirliler seçecek

Eserlerin tümünü bu tarihe kadar inceleme fırsatı bulan İzmirliler, yarışma sonucunda finale kalan 8 eseri ise 23 Eylül -18 Ekim 2008 tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde görebilecek. Kazanan eserlerin sergilenmesi esnasında, başta Kemeraltı esnafı olmak üzere, sergiyi gezen herkesin görüşlerini belirterek eserlerin önündeki kutulara atmaları istenecek.

Yarışmaya konu olan Kemeraltı’nın “kentsel sit alanı” olması nedeniyle, kazanan eserler 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na da gönderilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kurul kararı ve kutulara atılan görüşlerin değerlendirilmesinin ardından, Kemeraltı Çarşısı’nda uygulanacak projeyi belirleyecek.