SEZER Expo’yu istiyorum

 Zirveden EXPO’ya tam destek

C.Başkanı Sezer, ‘EXPO’yu istiyorum’ açıklaması yaparken BİE Başkanı Jianmin “İzmir’in adaylığından mutluyum” dedi
Dış İşleri Bakanı Gül; sonuna kadar destek olduklarını, kararnameyi çıkardıklarını gerekirse yasa çıkarabileceklerini söyledi
<Cemal SEVGİ>
İzmir’in EXPO 2015’e aday olmasıyla ilgili temaslarda bulunmak ve incelemeler yapmak üzere Türkiye’ye gelen Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Başkanı Wu Jianmin ile Genel Sekreter Vicente G. Loscertales, Ankara temaslarında umut dağıttı.
Güne Anıtkabir’i ziyaretiyle başlayan ardından Anadolu Meyedeniyetleri müzesini gezip Ankara Palas’ta öğle yemeği yiyen heyet, Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i ziyaretin ardından basın toplantısı için Sviss Otel’de kameraların karşısına geçti.
EXPO için kapım açık
Toplantıya Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in sözleri damgasını vurdu. Genelde mesafeli duruşuyla bilinen Sezer, BİE heyetini çok sıcak karşıladı. BİE heyetine randevu verdiği için teşekkür edilen Sezer, “EXPO için kim gelirse gelsin kapım açık. Kararname önüme gelir gelmez imzalayacağım. Çünkü EXPO’yu istiyoruz. Sağlık teması da güzel seçilmiş. 2015’te ben de yaşlanacağım için bu temadan faydalanacağım” diye konuştu.
EXPO yeni sınırlara taşınmalı
BIE’nin Çinli Başkanı Wu Jianmin, İzmir’e 25 yıl önce de geldiğini belirterek, “Sizin adaylığınızdan memnunum. Çünkü yeni bir temel ortaya koyuyorsunuz. EXPO’lar eskiden ABD, Avrupa ve Avustralya’da yapılırdı. Artık Doğu’ya doğru kayıyor. İlk aday olan müslüman ülke sizsiniz. EXPO hareketi yeni sınırlara taşınmalı. İslam ülkeleri ve Afrika’ya doğru yayılmalı” dedi.
2015’e kadar daha çok geliriz
Genel Sekreter Vicente G. Loscertales, 2015’e kadar daha çok İzmir’e geleceklerini söyledi. Oylamaya 15 ay var. Projenin tanımını bitirmeniz lazım. Bu henüz yapılmadı. Alanı ve bütçeyi belirlemeniz lazım. Bunların hepsi 2007 Haziran’a kadar bitmeli. Çok çekici bir adaysınız Avrupa’ya doğru çok hızlı gelişiyorsunuz. Başka bölgelere köprü oluşturuyorsunuz” dedi.
Gül: Gerekirse yasa bile çıkarırız
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, “EXPO’lar sadece ülkelerin tanımı için değil, kaynaşması açısından da çok önemli. Bu günkü dünyada insanların kaynaştırılmaya çok ihtiyacı var. Bu iş Türkiye’de olursa çok renkli olur. Müslüman ve modern bir ülkeyiz. Son dört beş yılda herkesin buluşabileceği çok önemli bir merkez haline geldik. İşi hukuki bir zemine oturtmak için bakanlar kurulu kararı çıkardık. Alan tesbiti ve temada derin çalışmalar devam ediyor. Bir şeye karar verip sorumluluğu alırsak tüm gücümüzle seferber olur elimizden gelenin en iyisini yaparız” dedi. Gül sözlerini ‘Hükümet olarak bu işin arkasındayız. Her türlü sorumluluğu alarak yolumuza devam edeceğiz. Yasa gerekiyorsa meclisten çıkarırız. Ailemin yarısı İzmirli olduğu için İzmir’in adaylığını destekliyor ve bizzat takip ediyorum” diye konuştu.
İzmirliler yalnız bırakmadı
BIE’nin Çinli Başkanı Wu Jianmin ile İspanyol Genel Sekreter Vicente G. Loscertales’i Ankara programlarında İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh yalnız bırakmadı.
İnciraltı’nı inceleyecekler
EXPO heyeti bu gün İzmir’de Kemeraltı, Agora, Kadifekale gibi tarihi yerlerde inceleme yapacak. EXPO için önerilen İnciraltı’nı da inceleyecek olan heyet Büyükşehir Belediyesi ve Valiliği de ziyaret ederek İzmir hakkında düşüncelerini açıklayacaklar.
Gazete Yenigün