Seyir teraslarında uzlaşmaya arayışı

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürlüğü ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri Müdürlüğü İzmir İşletmesi Müdürlüğü ile Pasaport'taki seyir terasları nedeniyle mahkemelik olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yasal sorunu çözmek için Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğüne başvuruda bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 9 Ocak 2007 tarihinde Pasaport'taki seyir teraslarına gerekli iznin verilmesi için başvuruda bulundu. İzmir Bayındırlık ve İskan Müdürü Ata Erpolat, seyir teraslarının projesini İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden isteyeceklerini bildirdi. Projelerin incelenmesinin ardından Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürlüğü ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri Müdürlüğü İzmir İşletmesi Müdürlüğünün görüşünün alınacağını açıklayan Erpolat, İzmir'de uzun süredir tartışmalara neden olan seyir teraslarına ilişkin şunları kaydetti: "İzmir Büyükşehir Belediyesi, seyir teraslarına izin almak için kurumumuza başvuruda bulunmuştur. Biz de ilgili kurumların görüşünü alıp bakanlığa ileteceğiz. Seyir teraslarına ilişkin yasal prosedürün tamamlanmasıyla ortada herhangi bir sorun kalmayacaktır." Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürlüğü yetkilileri de Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü görüş istediğinde olumlu görüş vereceklerini açıkladı.

İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesinin seyir teraslarına ilişkin yıkım kararının yasal prosedürden kaynaklandığını ifade eden Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürlüğü yetkilileri, şunları kaydettiler: "Açılan davada seyir teraslarının hukuki altyapısının olmadığı belirtilmiş ve mahkeme yıkım kararı almıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi gerekli izinleri aldığı takdirde, seyir terasları yasal zemine kavuşacaktır. Müsteşarlığımız seyir teraslarını yıkma talebinde olmadığını bize bildirdi. Dolayısıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi kararı temyiz için Yargıtaya başvurduğunda yasal prosedür tamamlanmış olacak ve 8. Asliye Hukuk Mahkeme kararının dayanağı ortadan kalkacaktır. İzmirliler de seyir teraslarından rahatlıkla faydalanacaktır."

İzmir Büyükşehir Belediyesi merhum Belediye Başkanı Ahmet Piriştina 2002 yılında Pasaport'ta seyir terasları yaptırmıştı. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürlüğü ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri Müdürlüğü İzmir İşletmesi Müdürlüğü 2004 yılında gerekli izinler alınmadığı ve hukuki altyapı tamamlanmadığı için İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesine dava açtı. Mahkeme, 27 Aralık 2006 tarihinde seyir teraslarının yıktırılmasına ve bölgenin eski haline getirilmesine karar verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kararı temyize götüreceklerini ifade etmişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İzmir halkının tepkisi üzerine, Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz, yasal altyapının hazırlanması halinde seyir teraslarını yıkmayacaklarını bildirmişti.

Haber Ekspres – 07.02.2007