‘Sevgi Yolu’, Avrupa kentlerine benzeyecek

Konak Belediyesi, Alsancak Sevgi Yolu'nu baştan aşağıya yenileyecek. Haziran ayında başlayacak çalışmalar 2 ayda tamamlanacak. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "Avrupa kentlerindeki sokaklar gibi olacak" dedi.
Başkan Tartan, İzmir'in simgesinin Saat Kulesi ve Konak Meydanı olduğunu, ancak kentte başka sembollere de ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Haziran ayında yenileme çalışmalarına başlanacak olan Sevgi Yolu'nun İzmirlilerin yeni buluşma noktası olacağını belirten Tartan, Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Merkezi'nde Sevgi Yolu esnafı ile buluştu, yeni projeyi tanıtıp onaylarını aldı.
Projenin uygulanması için sürecin başlatıldığını aktaran Tartan, esnafın mağdur edilmemesi için çalışmaların çok kısa sürede tamamlanacağını ifade etti. Sokağa çağdaş ve modern bir görünüm kazandırılacağına değinen Tartan, "Sevmek Zamanı isimli bir heykel de Sevgi Yolu'nda yer alacak. Haziran ayı başında yenileme çalışmalarına başlıyoruz. İzmir'in simge yerlerinden olabilecek bir sokak, yıllardır kendi haline bırakılmış. Göreve geldiğimiz zaman esnafla yaptığımız görüşmelerin ardından sokak düzenlemeleri için başlangıç tarihini belirledik" dedi.
Tartan, "Çağdaş bir kentin gereklerini yerine getirerek kitapçılara ve gümüş satıcılarına modern çalışma ortamı sağlayacağız. Havuz çevresinde, kafeterya ve dinlenme alanları yaratılacak. Sokak, Avrupa kentlerinde bulunan bir sokağa dönüştürülecek" diye konuştu.
İzmir'e gelenlerin hatıra fotoğrafı çektireceği bir alanın da projede yer aldığına dikkat çeken Tartan, "Sevgi Yolu'nda mini konserler düzenlenecek, insanlar sadece alışveriş yapmak için değil buluşma ortama yaratmak amacıyla bir araya gelecek" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Yeni Asır – 09.04.2010 {nomultithumb}