Sembolik referandumdan bölünmeye ‘hayır’ çıktı

Sembolik referandumdan bölünmeye 'hayır' çıktı

Bayraklı'ya bağlanmak istenen 9 mahallede yüzde 50 katılımla oy kullanan vatandaşlar, Karşıyaka'dan koparılmak istemiyor

İLKER ÇOBAN-SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)

İzmir'de, Meclis gündemindeki yasa tasarısına ilçe olacak Bayraklı'ya bağlanmak istemeyen Karşıyaka'daki 9 mahallede muhtarlıklar tarafından sembolik referandum sandıkları kuruldu. Sabah saat 08.00'den başlayıp 17.00'ye kadar süren oylama sonucunda oy kullanan 9 mahalle halkının hemen hemen tamamının, "Bayraklı'ya bağlanmak istemiyoruz" dedidiği belirtildi. Toplam seçmen sayısına göre katılımın yüzde 50 civarında olduğu 9 mahalledeki oylamada muhtarlar ve Karşıyaka Belediyesi'nin verdiği bilgiye göre; toplam 31 bin 716 kişi oy kullandı. Bunlardan 31 bin 691'i Karşıyaka'nın bölünmesine "hayır" dedi. 23 kişi ise, Karşıyaka'nın bölünmesine ve bu mahallelerinin Bayraklı'ya bağlanmasına "evet" dedi. 2 oy ise, boş çıktı. Onur, Doğançay, Yamanlar, Postacılar, Emek, Gümüşpala, Orgeneral Nafiz Gürman, Soğukkuyu ve Turan mahallelerinde kurulan sandıkların önünde zaman zaman kuyruklar oluştu. Oy sayımı ise, muhtarlar ve Karşıyaka Belediyesi'nin görevlendirdiği ekipler tarafından yapıldı. Sembolik referanduma AK Parti'den "İnandırıcı değil, gerçeği hiçbir şekilde yansıtmıyor" eleştirisi geldi. AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Mikail Bilici, "Her muhtarlığın önünde bir sandık kurulmuş ama bir sandıkta bir aile ferdi gelip 15 kişinin yerine oy kullanıyor. Normalde bir sandıktan ortalama 300 oy çıkması gerekirken bu sandıklardaki rakam 700'ü buldu. Ayrıca, muhtarlar şuç işledi, referandum yapmak o kadar kolay mı?" diye konuştu.

Pankart astılar
Muhtarlar sembolik referandumu sokaklara pankartlar asarak ve kahvehanelere bildiriler dağıtarak vatandaşlara duyurdu. Toplam nüfusu 132 bin 95 kişiyi bulan 9 mahallede seçmen kütüklerine kayıtlı olan 62 bin 984 kişinin oy kullanmasına izin verildiği belirtildi. Bazı mahallelerde muhtarlık ofislerinin yanında, mahallelerin merkezi noktalarında da sandıklar kuruldu. Vatandaşlar muhtarlıklar tarafından belirlenen referandum görevlilerine isimlerini ve adreslerini yazdırdıktan sonra kırmızı-yeşil fon üzerinde "Karşıyaka bölünmesin istiyorum" ve siyah zeminde üzerinde "Karşıyaka bölünsün istiyorum" yazılı pusulalardan tercih ettiklerini sandıklara attı. Karşıyaka'dan ayrılmak istemedikleri için sembolik referandum düzenleyen mahalle muhtarlarının ortak red gerekçesi Bayraklı'nın mahallelerine uzak olması oldu.

Ayhan da oradaydı
CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan da Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan'la vatandaşların oy kullandıkları sandıkları gezdi. Kendilerinin Bayraklı ve Karabağlar'ın ilçe olmasıyla ilgili hiçbir sorunlarının olmadığını söyleyen Ayhan, "Halkın talepleriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan, sahada kazanılamayan seçimlerin masa başında kazanılmasına dönük, siyasi ve ekonomik rant içeren bir planlama yapılıyor" dedi. AKP'nin yaptığı her türlü hukuk dışı uygulamayı savunmak için aldığı oy oranını göstermesine rağmen, aldığı ilçe kararında halka hiçbirşey danışmadığını söyleyen Ayhan, "9 mahallede alınan sonuç AKP'nin yüzüne şamar gibi patlamıştır" dedi. Halkın düzenlediği referandumun genel ya da yerel seçim havasında geçtiğini söyleyen Ayhan, "Bazı muhtar ve yöneticilerin AKP yöneticileri tarafından bu işin içinde olursanız zararını görürsünüz" şeklinde tehditler aldıklarını da iddia eden Ayhan, "Bu da halk hareketlerinden korktuklarının göstergesidir" dedi.Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan ise, tasarı hazırlanırken görüşleri sorulmayan halkın sandıklar kurarak kendini ifade ettiğini belirterek, "Hükümetin halkın kendi kendine yaptığı bu referandumun sonuçlarını dikkate alması gerekiyor. Dikkate alınmazsa vebali çok ağır olur" dedi.

Muhtarların görüşleri

Doğançay Mahalle Muhtarı Utku Kapancı:
"Bayraklı bize çok uzak. Zaten arada orman sahası var. Biz Karşıyaka'ya 15 dakikada Bayraklı'ya 1 saatte gidebiliyoruz. Ayrıca iki araç değiştirmek gerekiyor. Bu karar mantıklı değil. Beni de siyasileri de halk seçti. Halk ne diyorsa onu yapıyoruz. Bayraklılar ne istediğini söyledi. Ne yapayım ben şimdi. Bir tek evet oy ubile çıkmadı"

Emek Mahalle Muhtarı Mehmet Kömürcü:
"Gerçek referandum olsa da bu sonuç çıkardı. Halkın tepkisini herkes gördü. Halk isyanda kimse Bayraklı'ya bağlanmak istemiyor. Aramızdaki ormanı, askeri sahayı aşıp resmi işlemler için Bayraklı'ya gitmemiz hiçbir mantığa uymuyor."

Onur Mahallesi Muhtarı Binali Bingöl:
"Halkın özgür iradesi sandığa yansıdı. Başbakan yanlış bilgilendiriliyor. Kimse genel seçim sonuçlarına bakıp hesap yapmasın. Bu mahallede her partinin tabanı var. Biz Karşıyakalıyız Karşıyaka'da kalmak istiyoruz."

Postacılar Mahalle Muhtarı Abidin Topçu:
"Bayraklı'ya en uzak mahallelerden biriyiz. Karşıyaka'ya yürüyerek gidebilen vatandaşlarımız Bayraklı'ya gitmek için iki araç değiştirmek zorunda kalacak. Yüzde yüz ret oyu çıktı. Biz, Karşıyaka'da kalmak istiyoruz. Halk, bu kararı verdi. Bir evet oyu bile çıkmadı"

Yamanlar Mahalle Muhtarı Ali Uçar:
"Halk, tercihini ortaya koydu. Coğrafi olarak Bayraklı'ya bağlı değiliz. 400 bin nüfuslu yeni bir ilçe yaratılıyor. Kepçesi yok, dozeri yok. Nasıl hizmet verilecek. Yeni ilçenin bize hizmet verebileceğine inanmıyorum."

Nafiz Gürman Mahallesi Muhtarı Şevket Doğan:
"Bu gömlek bize dar gelir. Kimsenin görüşü alınmadı. Biçtikleri gömleğin ters olduğunu vatandaş da söylüyor. Ben AKP'nin il delegesiyim ama bu şartlarda mahallemiz Bayraklı'ya bağlanırsa birinci parti konumundan en az oy alan parti duruman düşerler."

Gümüşpala Mahalle Muhtarı Cafer İşler:
"Ne AKP'li ne de CHP'li kimse Bayraklı'ya bağlanmak istemiyor. Bayraklı ilçe olsun ama bu işe bizi karıştırmasınlar."

Soğukkuyu Mahalle Muhtar Yardımcısı Yaşar Gök:
"Karşıyaka Soğukkuyu'da doğdu, Karşıyaka'dan koparılamaz."

AKP: Gerçeği yansıtmıyor
Sembolik referanduma AK Parti'den "İnandırıcı değil, gerçeği yansıtmıyor" eleştirisi geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Mikail Bilici, "Her muhtarlığın önünde bir sandık kurulmuş ama bir sandıkta bir aile ferdi gelip 15 kişinin yerine oy kullanıyor. Normalde bir sandıktan ortalama 300 oy çıkması gerekirken bu sandıklardaki rakam 700'ü buldu. Ayrıca muhtarlar şuç işliyor, referandum yapmak o kadar kolay mı? Çok istiyorlarsa tek tek anket yapsınlar. Halk muhtarlar gibi düşünmüyor. Vatandaş hizmeti bırakıp ideolojinin peşine düşmez. Bu bölge açık cezaevi gibi, hizmet alamıyor" dedi.

Yeni Asır / 03.03.2008