Selçuk’u rahat bırakın

Selçuk'u rahat bırakın

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı seçilmesinden sonra Ahmet Piriştina'nın ani ölümü ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirildi. O da yetmedi bir süre sonra 9 olan metropol ilçe sayısı, "pergel yasası" ile 6 kat büyüdü.
Başkan Kocaoğlu ile Yeni Asır TV'deki Kentin Sesi programında sohbet ederken, bu büyümenin getirdiği zorlukları dile getirdi. Her şey aniden olmuştu ve büyümeye hazırlıksız yakalanmıştı. Buna rağmen 50 kilometrelik yarıçaplı alanda hizmetleri aksatmamaya çalışıyordu.

BÜYÜKŞEHİR'İN ISRARI
Önceki gün yolum Selçuk'a düştü. Belediye Başkanı Vefa Ülgür ile sohbetimizde söz Selçuk'un Büyükşehir'e bağlanmak istenmesine geldi.
Başkan bu konuda dertliydi. En küçük bir belediye hizmeti için bile Selçukluların İzmir'e gitmeleri gerekeceğini belirterek şu örneği verdi:
"Selçuklu bir balıkçı 100 kilo balık tutuyor. Bu balık önce İzmir Balıkhali'ne gidecek. Sonra irsaliyesi kesilip Selçuk'a getirilip satılacak. Bu eziyete gerek var mı?"
Örnekler çok ama çok çarpıcı olanlardan biri de su konusunda. Su ve kanal işleri İZSU'ya devredileceğinden Selçuk Belediyesi olarak en ufak bir arızaya bile müdahale etme şansları yok.
Yani Büyükşehir'e dahil olmak Selçukluların hayatını zorlaştıracak.
Selçuklular da bunun bilincinde ve büyük bir çoğunlukla Büyükşehir'e dahil edilmelerine karşı çıkıyorlar.

RAHAT BIRAKIN
Peki bütün bunlar olurken Büyükşehir sınırlarının büyümesinin hizmetlerin en azından aksamasına neden olduğunu kabul eden Başkan Kocaoğlu da Selçuk'u kendi sınırları içine almak için elinden geleni yapıyor.
Başkan Vefa Ülgür'ün anlamadığı da bu. İkili sohbetlerinde kendisine Selçuk'un Büyükşehir'e katılmasına sıcak bakmadığını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu'nun iş fiiliyata geldi mi mahkemeye bile başvurmasına anlam veremiyor.
İlçe halkının tam desteğini alan Başkan Vefa Ülgür, "Selçuk'u rahat bırakın. İlçemizin geleceği ile oynamayın" diye haykırıyor.
Gerçekten ben de çok merak ediyorum. Başkan Kocaoğlu neden Selçuk için bu kadar diretiyor?
Eğer oradaki CHP oylarını Büyükşehir için kar sayıyorsa bence yanılıyor. Çünkü Selçuklular ilçelerinin gelişmesini kısıtlayan bir kararda diretenlere geçit vermez gibi geliyor bana.

Yeni Asır / 06.03.2008