“Selçuk’u dışladılar”

Belediye Başkanı Vefa Ülgür, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel’in açıklamalarını eleştirdi

İzmirli turizmcilerin 10 Aralık’ta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılımıyla gerçekleştirecekleri zirve ile ilgili hazırlıklar çerçevesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile biraraya geldikleri toplantıda Başkan Kocaoğlu ve ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel tarafından yapılan açıklamalara ve toplantıda alınan kararlara İzmir’in en önemli turizm merkezi Selçuk’un Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür’den bir dizi eleştiri geldi.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği ( ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel’in “Kocaoğlu ile su tarifeleri konusunda uzlaşmaya vardık, Başkan su tarifelerinde kademeli olarak indirime gidileceğinin sözünü verdi” şeklindeki açıklamasına tepki gösteren Ülgür “Biz aylardır ilçemizdeki otel işletmecilerinin su fiyatları konusundaki sıkıntılarını ve mağduriyetlerini Büyükşehir Belediye Başkanı’na iletiyor ve hiçbir olumlu yanıt alamıyorduk. Ancak ÇEŞTOB ile yapılan görüşmede bu talebin karşılanacağı sözünün Kocaoğlu’ndan alınmış olduğu haberini gazetelerden öğrenince, ‘acaba duyarsızlık sadece bize karşı mıydı’ diye düşünmeden kendimizi alamadık. Demek ki Belediye Başkanı olarak bizler artık sorunlarımızı ÇEŞTOB ve benzeri sivil yapılar üzerinden ifade edeceğiz ki olumlu karşılansın” dedi.

10 Aralık’ta yapılacak zirvede sadece üç başlık belirlendiği şeklindeki açıklamaların da kendisini üzdüğünü ifade eden Selçuk Belediye Başkanı Ülgür “İzmir turizminin sorunları açıklamada olduğu gibi sadece Mega Müze, Kongre Merkezi ve Çeşme’nin planlanması ve gelecekteki yüzü değildir. Sadece ‘bu üç madde için masaya elimizi vuracağız’ açıklamaları İzmir’i ve İzmir’in turizm potansiyelini tanımamış olmanın bir göstergesidir. Yöneticilerimiz halen bu yılın ilk on ayında İzmir’e 1 milyon 79 bin turist gelmiş şeklinde açıklama yapıyorlar. Oysa Selçuk- Efes Antik Kentini ziyaret eden turist sayısı iki buçuk milyona yaklaşıyor. Selçuk’a gelen turist sayıları yıllardır dikkate alınmıyor. Yoksa, Selçuk İzmir sınırlarında değil mi? Selçuk’un turizm sorunları veya turizmdeki başarıları İzmir’i yönetenleri ve bu konuda strateji belirleyenleri ilgilendirmiyor mu? İzmir turizmi, ilgililerin Selçuk’u ve Efes Plajını İzmir ile beraber düşündükleri gün kurtulacaktır” diyerek Selçuk’un İzmir turizminin motor gücü olduğunu vurguladı.

 

Kaynak: Yenigün – 08.12.2010