Selçuk’ta kentsel dönüşüm

Selçuk'ta kentsel dönüşüm

İzmir'in Selçuk ilçesinde, Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi kapsamında, Atatürk mahallesi Huzur Evi çevresindeki cadde ve sokakların yeniden düzenlendiği bildirildi.
Selçuk Belediye Başkanı H. Vefa Ülgür, yaptığı yazılı açıklamada, ilçede görsel kirliliğe son verme kararında olduklarını belirtti.

Selçuk İstasyon meydanında kamulaştırdıkları iki bina ile eski garaj alanında bulunan büfelerin yıkımının tamamlandığını kaydeden Ülgür, iş yerlerinde görsel kirlilik yaratan reklam tabelalarının büyük çoğunluğunun da sökülüp, değiştirildiğini belirtti.

İlçede, bina ve iş yerleri önünde bulunan yönetmeliklere uygun olmayan gölgelik, pergole ve sundurmaların iş yeri sahipleri tarafından kaldırılarak imar yönetmeliğine uygun hale dönüştürüldüğünü ifade eden Ülgür, imar yönetmeliğine uygun olmayan binalardaki kaçak çatı ve proje dışı bölümlerin yıkımında da büyük bir başarı sağladıklarını savundu.

Ülgür, Atatürk Caddesi, Hükümet Konağı Meydanı, Namık Kemal caddesi, Cengiz Topel Caddesi, Zigburg ve Liens Caddeleri baştan aşağı yenilendiğini, Agora Çarşısında bulunan iş yerlerinin kiremit çatıyla örtüldüğünü bildirdi.

TEDAŞ ve TELEKOM ile işbirliği yaparak Abu Hayat Caddesi, Şehabettin Dede Caddesi ile Çarşı merkezinde bulunan cadde ve sokaklarda elektrik ve telefon hatlarının yer altına alındığını hatırlatan Ülgür, çalışmalarının Atatürk Mahallesi Huzur Evi çevresindeki cadde ve sokaklarda sürdüğünü, Şehit Er Ercüment Bozdoğan Caddesi ve 1067-1068-1069-1070-1071 sokaklarda bulunan elektrik ve telefon hatları yer altına alınacağını açıkladı.

Ülgür, bölgedeki eskimiş içme suyu şebekesinin yenileneceğini ve yağmur suyu kanallarının döşeneceğini, bu çalışmaların ardından tretuvarlar, cadde ve sokakların yeniden düzenlenerek, aydınlatma ve yeşillendirmeyle tamamlanacağını kaydetti.

Haber Ekspres / 09.11.2007