Selçuk’ta ilan savaşı

Bölgede tarihi korumak ve turizmi geliştirmek için çaba harcadıklarını belirten Ülgür, “Yaptıklarımızla ilgili İZTO'dan da saygı bekliyorum. Akıllarında turizm yaparken sadece Çeşme var” dedi. Ülgür, Efes Antik Kenti ve çevresindeki çalışmalara da belediye olarak verdikleri desteğin unutulmaması gerektiğini söyledi.

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu)- İzmir’de geçen hafta gerçekleştirilen turim zirvesinde, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın eleştirilerine uğrayan yerel yöneticilerden Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, bakanı yasalara uymaya çağıran sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. Ülgür, zirveyi düzenleyen İzmir Ticaret Odası’nın da (İZTO) toplantıya çağrı metnini kendilerine yanlış ilettiğini savunarak, “Çok sayıda belediye başkanı toplantıya çağrılmadığını açıklarken, sadece bizle ilgili ilan verilmesi düşündürücüdür. İZTO Başkanı Ekrem Bey’i severim, İzmir’e katkı koymuş biridir. Kendisini üzmek istemem ama bu organizasyon bize yanlış iletilmiştir” dedi.

Günay, geçen hafta gerçekleştirilen zirvede yer almayan çok sayıdaki belediye başkanını, konuya sahip çıkmamakla eleştirirken, suçlanan başkanlar ise toplantıya çağrılmadıklarını basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmıştı. Bunlardan biri olan Ülgür ise gazete ilanıyla yanıt vermeyi tercih etmişti.

Turizm zirvesini düzenleyen İZTO da, Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş imzasıyla bazı gazetelere verdiği ilanda, Ülgür’ün toplantıya resmi yazıyla çağrıldığını savundu.

Çok sayıda belediye başkanı, basın aracılığıyla toplantıya çağrılmadığını açıklarken, İZTO’nun sadece kendisiyle ilgili ilan verdiğine dikkat çeken Ülgür, “Çağrıyı atlamış bile olsam, odanın sadece benle ilgili ilan vermesi düşündürücü. Kaldı ki çağrı yazısı açık bir dil içermiyor. Oluşturulacak çalışma grubu için uzman katkısı verilmesini istiyor. Biz de Pamucak Turizm Yatırımcıları Birliği (PATUYAP) Genel Sekreteri Kürşat Günel, Yönetim Kurulu Üyesi Aşkın Altıparmak ve birlik üyesi Haluk Alay’ın bu gruba katılarak görüşlerini bildirmesini uygun bulduk. Bu arkadaşlarımız söz konusu toplantıya da katıldı. Ekrem Bey’i severim, İzmir’e katkı koymuş biridir. Kendisini üzmek istemem ama bu organizasyon bize yanlış iletilmiştir” dedi.

 

FONDAN DEĞİL YURTTAŞTAN…

Turizme en fazla katkı koyan yerel yönetimlerden biri olduklarını da söyleyen Ülgür, “Bu katkıyı fonlardan değil, buradaki yurttaşlardan kesilen vergilerle sağlıyoruz. Bu dikkate alınmalı. Yaptıklarımızla ilgili İZTO’dan da saygı bekliyorum. Akıllarında turizm yaparken sadece Çeşme var” diye konuştu.

Ülgür, Efes Örenyeri girişindeki mağazaların belediye tarafından mühürlenmesiyle ilgili Günay’ın yakınmaları olduğunu da anımsatarak, daha önceki sözlerinin, açıklamalarının arkasında olduğunu vurguladı. Ülgür, “Mevcut yürürlükteki mevzuat çerçevesinde Efes Örenyeri içerisinde, yani birinci derece SİT alanlarında, vatandaş tapulu arazisine bir ağaç fidanı dahi ekse, mahkemeye verip hapis cezası almalarına neden oluyoruz. Diğer taraftan sayın bakan, Efes alt kapı ve üst kapı girişlerinde, Yamaç Evler ve Celsus Kitaplığı önünde St. Jean Kilisesi içinde olmak üzere beş ayrı noktada, 600 metrekare inşaat alanına sahip işyerleri yapılmasını izin verilmesini, göz yumulmasını istiyor. Söz konusu satış mağazaları yürürlükteki mevzuat izin vermediği için belediyemiz tarafından mühürlenmiştir. Selçuk Belediye Başkanı olarak, kanunlara öncelikle uyması gereken kurumlar, kamu kurumları ve kamu görevlileridir diye düşünüyorum” demişti.

Bu arada belediye, Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, St. John Kilisesi, Artemis Tapınağı, Ayasuluk Kalesi, İsa Bey Camisi başta olmak üzere zengin kültür varlıklarına sahip ilçenin koruma amaçlı imar planlarını tamamlayarak, onaylanmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etti. Ülgür, “Dört yıl boyunca, antik tiyatro onarım ve kazı çalışmalarına her yıl, beş ay süreyle on beş eleman ve malzeme desteğiyle katkı verdik. Kültürel değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için belediye olarak üzerime düşen görevleri yerine getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 12.10.2010