Sele karşı oluşturulan Karşıyaka ve Bornova arasındaki ormanlık alan yapılaşmaya açılıyor

‘Sele davetiye çıkarıyorlar’

Eğridere Köyü'ndeki ağaçlandırma sahasının, sağlık kampüsü yapımı için Sağlık Bakanlığı'na tahsis edildiği öğrenildi. Bölgenin yapılaşmaya açılmasının 'sele davetiye' anlamı taşıdığı vurgulanıyor.

(Cumhuriyet Ege 04.07.2008{nomultithumb})- İzmir'de geçen yıllarda yaşanan ölümlü sel baskınlarını önlemek amacıyla oluşturulan ormanlık alanların, yapılaşma tehdidi altında olduğu vurgulandı. Bu kapsamda projelendirilen Eğridere Köyü'ndeki ağaçlandırma sahasına sağlık kampüsü yapılmak istendiği belirtildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı, yaşanan sel felaketlerini ve erozyonu önlemek amacıyla 2000 yılında ağaçlandırma çalışmaları başlatmıştı. Bu kapsamda Bornova'ya bağlı Eğridere Köyü'nün kuzeyindeki 500 hektarlık alanın ağaçlandırılmasının ardından, Atatürk Ormanı'na dek olan mera özelliğindeki alanın ağaçlandırılması için de girişimlerde bulunulmuştu. Valiliğin 360 hektarlık bu alanı da bakanlığın kullanımına sunmasıyla, kent toplam 860 hektarlık yeni bir ormana kavuşmuştu.

Ancak, Orman Kanunu'nun 17. maddesinde yapılan değişiklikle saha yapılaşmaya açıldı. Sağlık Bakanlığı, tüm yurtta kurulması planlanan sağlık kampüsleri projesi kapsamında İzmir için bu ağaçlandırılmış sahayı seçti. Çevre ve Orman Bakanlığı, “kamu yararı” olduğu gerekçesiyle 52 hektarlık alanı Sağlık Bakanlığı'na tahsis etti. Ön izinlerin verildiği projenin, başka yapılaşmalara örnek oluşturabileceği, söz konusu ormanlık alanın korunması ve yangınların önlenmesi konusunda sıkıntı yaşanacağı belirtiliyor. Uzmanlar, yapılaşmaya açılan bir bölgede toprağın yağmur suyunu çekmekte zorlanacağını vurgulayarak, “Yüzeyde biriken su, akıntılarla büyüyerek sellere neden oluyor. Bu karardan bir an önce vazgeçilmeli” dediler.

 

AŞK: EMSAL OLACAK

 

Orman Yüksek Mühendisi M. Kemal Aşk, konuyla ilgili endişelerini şu sözlerle dile getirdi: Saha yapılaşmaya açılınca, saha emniyeti orman araçlandırma teşkilatının elinden çıkmış olacak. Yetişmekte olan fidanlar, yangınlar ve otlatmalarla yok olacak. İzmir en yakınında, gelişmekte olan 860 hektarlık ormanı, bir yeşil sahayı kaybedecek. Bu bir emsal olacak, bundan sonra kamu yararlı, okul gibi bir çok proje gündeme getirilecek ve başka kuruluşlar da sahaya yerleşecek. İzmir'i eskisinden de kötü seller almaya başlayacak. Çünkü yapılaşmış bir sahadan normal açık araziye oranla 2,5 kat daha fazla yağmur suyu yüzeysel akıma geçiyor. İzmir çok yakın zamanda elde ettiği bir mesire ormanını kaybedecek. Her yerde olduğu gibi gecekondular burada da yaygınlaşacak. İzmir ağaçsız ve bina dolu bir yamaç daha kazanacak. Buna sebep olanları da İzmir halkı hayır dualarıyla anmayacak.”